شبکه عصبی MLP - سایت تخصصی MATLAB

شبکه عصبی MLP

شبکه (MLP) مجموعه ای از نورون ها است که در لایه مختلفی پشت سر هم قرار گرفته اند. مقادیر ورودی پس از ضرب در وزن های موجود در گذر گاه های بین لایه ها به نورون بعدی رسیده و در آن جا با هم جمع می شوند و پس از عبور از تابع شبکه مربوطه خروجی نورون ها را تشکیل می دهند. در پایان خروجی به دست آمده با خروجی مورد نظر مقایسه شده و خطای به دست آمده جهت اصلاح وزن های شبکه به کار می رود ، این امر اصطلاحاً آموزش شبکه عصبی نامیده می شود.

قاعده فراگیری MLP

قاعده فراگیری پرسپترون چند لایه را «قاعده کلی دلتا[1]» یا «قاعده پس انتشار[2]» می گویند. این عناوین در سال 1986 رومل هارت ، مک کللند و ویلیامز پیشنهاد شد.

اولین گروهی بودند که نه تنها قاعده فراگیری پرسپترون را به طور مستقل کشف کردند بلکه با ترکیب آن ها پرسپترون چند لایه را ایجاد نمودند. کتاب آن ها به نام «پردازش توزیع شده موازی[3]» یکی از مهم ترین منابع این حوزه علمی می باشد.

نحوه عمل پرسپترون چند لایه ای مشابه پرسپترون تک لایه ای است. به این صورت که الگویی به شبکه عرضه می شود و خروجی آن محاسبه می گردد ، مقایسه خروجی واقعی و خروجی مطلوب باعث می گردد که ضرایب وزنی شبکه تغییر یابد به طوری که در مراحل بعد خروجی صحیح تری حاصل شود. وقتی به شبکه آموزش ندیده ای الگویی را عرضه می کنیم ، خروجی های تصادفی تولید می کند. ابتدا باید تابع خطایی را تعریف کنیم که تفاوت خروجی واقعی و خروجی مطلوب را نشان دهد. از آن جایی که خروجی مطلوب را می دانیم این نوع فراگیری را « فراگیری با سرپرستی [4]» می نامیم.

برای موفقیت در آموزش شبکه باید خروجی آن را به تدریج به خروجی مطلوب نزدیک کنیم. به عبارت دیگر باید میزان خطا را کاهش دهیم. برای رسیدن به هدف از قانون دلتا استفاده می کنیم.


[1] Delta rule

[2] Backpropagation

[3] Parallel Distributed Processing

[4] Supervised learning

مطالب مشابه

آموزش شبکه عصبی

شبکه های عصبی بر اساس رفتار شناسی ماشین های بیولو

OCR حروف فارسی با شبکه MLP

شبکه به صورت MPL سه لایه (ورودی، خروجی و یک لایه م

الگوریتمی ترکیبی برای آموزش شب

الگوریتمی ترکیبی برای آموزش شبکه های عصبی مصنوعی

تنظیم ضرایب کنترلر PID با استف

آموزش ضرایب کنترلر PID با استفاده از شبکه عصبی در

دانلود مجموعه مقالات شبکه عصبی

این بار برای شما مجموعه ای از مقالات در مورد شبکه

کنترل کننده تطبیقی فازی- عصبی

کنترل دور موتور DC با استفاده کنترل کننده فازی- عص

دیدگاه‌ها   

0 #2 Super User 1396-07-28 17:03
به نقل از Mah_ir92:
سلام میخواستم چند مرجع برای شبکه های عصبی mlp بهم معرفی کنید دانشجو هستم برای پروژه هوش لازم دارم ممنون میشم به سرعت پاسخ بدین


حتما از منوی آموزش های متلب و بخش شبکه عصبی مطالب اولیه را مطالعه کنید، مفید خواهد بود. پیشنهاد میکنم آموزش شبکه عصبی را توسط روش های زیر ادامه بدهید:
1-استفاده از help متلب
2-طرح مسائل و مشکلات در فروم سایت متورکس mathworks.ir/forum
3-استفاده از پروژه های آماده به منظور آموزش پروژه های سنگین تر(فروشگاه سایت)
4-کلیپ های آموزشی(فروشگاه سایت در آینده نزدیک)

موفق باشید
نقل قول کردن
+1 #1 Mah_ir92 1396-07-27 20:55
سلام میخواستم چند مرجع برای شبکه های عصبی mlp بهم معرفی کنید دانشجو هستم برای پروژه هوش لازم دارم ممنون میشم به سرعت پاسخ بدین
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید