آموزش برنامه نویسی پایتون و پردازش تصویر - قسمت اول - سایت تخصصی MATLAB

سیستم‌های embedded یا تعبیه شده سیستم‌های کوچکی هستند که علاوه بر پردازش گرافیکی و محاسباتی قابل قبول و مصرف پایین فضای کمی را اشغال کرده و در نتیجه بسیار مناسب برای کاربردهای صنعتی هستند. برای مثال سیستم های تشخیص چهره کارمندان برای ورود و خروج در سازمان‌ها، کامپیوترهای کوچکی هستند که علاوه بر مصرف پایین انرژی برق توان محاسباتی بالایی نیز دارند. در این آموزش قصد داریم به طور کلی به معرفی یک سیستم تعبیه شده و نحوه استفاده از پایتون برای پردازش تصویر بپردازیم.

قبل از بررسی پایتون و یا پردازش تصویر نیاز است که به بخش‌های مهم یک سیستم تعبیه شده بپردازیم:

  1. سیستم عامل : قلب هر سیستم و مدیر برنامه های اجرایی سیستم عامل است. برای سیستم‌های تعبیه شده سیستم عامل‌های مختلفی نوشته شده است. از نسخه‌های رایگان لینوکس فودرا و آبونتو گرفته تا نسخه‌های پولی ویندوز که بسیار سبک‌تر از لحاظ حجم کارایی و مصرف حافظه نسبت به ویندوزهای سیستم‌‌های رومیزی هستند. پیشنهاد ما استفاده از نسخه آبونتو به دلیل سبک بودن و همچنین سادگی در آموزش است.
  2. نرم‌افزار پردازش تصویر : کتاب‌خانه‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی برای پردازش تصویر ارائه شده‌اند. یکی از بهترین این کتاب‌خانه‌ها که رایگان نیز است OpenCv است. این کتاب‌خانه قابل استفاده در کنار زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون، سی پلاس پلاس، جاوا و حتی متلب نیز است. تصویر زیر معماری این کتاب‌خانه را نمایش داده است.
  3. قطعه سخت‌افزاری arduino : به یک قطعه سخت افزاری به عنوان مغز پردازش تصویر بر روی سیستم تعبیه شده نیاز خواهید داشت. این قطعه می‌تواند میکروکنترلر یا میکروپروسسور(ریزپردازنده) باشد. هر چند دسترسی مستقیم به میکروکنترلر به سادگی فراهم نخواهد شد و دلیل اصلی انتخاب بودر arduino در این آموزش همین است. از ویژگی‌های این بورد می‌توان به طور خلاصه به مواردی نظیر : ارزان بودن، open source بودن و وجود هزاران منبع آموزشی برای کار با این بورد اشاره کرد. در نهایت پیشنهاد ما در این مقاله استفاده از مدل ATmega1280 این بورد است که به سادگی توسط کابل usb نیز به کامپیوتر وصل شده و برنامه ریزی می‌شود.
  4. کتاب خانه Pyserial:این کتاب خانه برای دسترسی و برقراری ارتباط با پورت سریال rs232 مناسب است. سادگی کار و آموزش این کتاب‌خانه دیگر ویژگی این کتاب‌خانه است.
  5. زبان برنامه نویسی : انتخاب زبان برنامه نویسی در کنار موارد 4 گانه دیگر بسیار حائز اهمیت است. سادگی کار با زبان برنامه نویسی، پوشش توابع و مدل‌های مختلف و سرعت پرذازش در زمینه‌های مختلف از جمله مواردی است که باید در انتخاب زبان برنامه نویسی دقت شود. به دلیل سادگی در کدنویسی و سرعت پردازش و همچنین راحتی کار با کتاب‌خانه OpenCv در این مقاله از زبان قدرتمند پایتون استفاده کرده‌ایم.

برای نصب کتاب‌خانه OpenCv بر روی ابونتو که بر روی سیستم تعبیه شده قرار داده‌اید وارد برنامه terminal شده و دستورات زیر را تایپ کنید. پس از آن کتاب‌خانه openCv بر روی سیستم عامل شما نصب شده است.

 

 

بخش دوم آموزش...به زودی...

برای سفارش پروژه مرتبط درخواست خود را ثبت کنید

مطالب مشابه

پردازش عملي تصوير توسط نرم افز

پردازش عملي تصوير توسط نرم افزارMatlab قیمت: 37,0

ذخيره كردن و بازيابي داده ها

در صورتي كه بخواهيد كليه متغيرهاي موجود در محيط كا

کتاب های الکترونیکی-سری اول

  سری اول  کتاب های الکترونیکی آموزش فارسی نرم اف

کتاب آموزش شبیه سازی و مدل ساز

  مشخصات: مولف: دکتر نیکوبین (استاد دانشکده مکان

کتاب الکترونیکی سری سوم - آموز

      اي که برای دانلود قرار داده شده است براي

کتاب آموزش MATLAB

  نویسندگان: مهندس علی اکبر علمداری، مهندس نسرین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید