مبانی سیگنال ها و سیستم ها و مخابرات دیجیتال - سایت تخصصی MATLAB

مبانی سیگنال ها و سیستم ها و مخابرات دیجیتال

مقدمه

تصمیم به نگارش کتاب حاضر پس از قریب به شش سال تدریس در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مهندسی برق-مخابرات دانشگاه شهید بهشتی اتخاذ گردید. در طول این مدت به این نتیجه رسیدیم که تعداد قابل توجهی از دانشجویان، با نرم افزار Matlab و مبانی شبیه سازی رایانه ای آشنا نیستند و نمی توانند پروژه های درسی و پژوهشی خود را در موعد مقرر انجام دهند.

این امر انگیزه اولیه نگارش کتاب حاضر را بوجود آورد. ابتدا بخش کوچکی از این کتاب (که پس از تکمیل، اکنون فصول یک و دو کتاب حاضر را تشکیل می دهد.)، شامل کلیات، مفاهیم اولیه نرم افزار Matlab و کارکرد ماتریس ها که در مهندسی مخابرات مورد نیاز است؛ تالیف و از طریق وبسایت دانشگاهی اینجانب، در اختیار دانشجویان قرار گرفت. استقبال و الطاف دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی و دیگر دانشگاه ها نسبت به آن کار مختصر، ما را به سمت تکمیل و گسترش کار سوق داد و به حول و قوه الهی کتاب حاضر را به رشته تحریر درآوردیم. لازم به ذکر است در فرآیند نگارش این کتاب، کتاب های مشابه و بسیاری از کتب لاتین بررسی و مطالعه شده و ارجاعات لازم به هر کتاب صورت گرفته که در بخش مراجع می توان آنها را مشاهده کرد.

 

 

 

کتاب حاضر علاوه بر آنکه پاسخ گوی نیازهای دانشجویان در دوره کارشناسی است؛ به نیازهای فراتر از این دوره؛ یعنی کارهای پژوهشی مبتنی بر نرم افزار Matlab در دوره تحصیلات تکمیلی نیز پاسخی مساعد می دهد. از این رو، امیدواریم این کتاب بتواند به فهم عمیق تر و کاربردی تر دروسی مانند: ریاضیات مهندسی، تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها، مخابرات 1 و مخابرات 2 در دوره کارشناسی و دروسی مانند: تئوری پیشرفته مخابرات در دوره کارشناسی ارشد مهندسی برق –مخابرات، به دانشجویان و دانش پژوهان کمک کند.

این کتاب شامل نه فصل است. فصول یک، دو و سه کتاب به مفاهیم پایه ای، قابلیت های رسم توابع و کارکردن با ماتریس ها در Matlab اختصاص یافته است. با خواندن این سه فصل می توان مفاهیم پایه ای و قابلیت های اصلی نرم افزار Matlab را آموخت.

چهار فصل بعد؛ یعنی فصول چهار، پنج، شش و هفت به تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم های پیوسته و گسسته در زمان به کمک Matlab اختصاص یافته است. جهت سهولت مطالعه و دسته بندی مطالب، تجزیه و تحلیل حوزه زمان و حوزه فرکانس سیگنال ها و سیستم ها در فصول مجزا از هم ارائه شده اند. در ابتدای هر بحث، مروری کلی بر مفاهیم نظری انجام شده و سپس مثال های مربوطه و برنامه های Matlab آورده شده است. ذکر این نکته خالی از فایده نیست که بخش های نظری موجود در این کتاب، دانشجو را از مراجعه به مراجع اصلی بی نیاز نمی سازد. هدف اصلی چهار فصل یاد شده؛ بالا بردن مهارت های برنامه نویسی و شبیه سازی سیگنال ها و سیستم ها به کمک Matlab است.

مخاطب اصلی فصل هشت کتاب، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد مهندسی مخابرات می باشد. در این فصل، مفاهیم بنیادی مخابرات دیجیتال، مرور می شود. هدف این فصل، شبیه سازی زنجیره فرستنده و گیرنده یک سیستم مخابراتی دیجیتال به کمک Matlab است. همچنین، این فصل می تواند به نیازهای دانشجویان درس تئوری پیشرفته مخابرات، در دوره کارشناسی ارشد، در زمینه شبیه سازی رایانه ای پاسخی مساعد دهد.

فصل نه به شبیه سازی سیستم های مخابرات دیجیتال با استفاده از ابزارهای گرافیکی Matlab (موسوم به GUI)، اختصاص یافته است. اگرچه این فصل از ابزارهای GUI برای شبیه سازی سیستم های مخابرات دیجیتال استفاده می کند؛ ساختار آن به گونه ای است که می تواند برای فهم کلی قابلیت های ابزارهای گرافیکی Matlab، توسط دانشجویان دوره کارشناسی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

وظیفه خود می دانیم از آقای مهندس علیرضا شمس الشعرا به جهت کمک هایش در آغاز کار، از خانم مهندس مهتا فدایی نیا به جهت همکاری در نگارش و تهیه مثال ها و شبیه سازی های فصل هشت، از آقای مهندس پوریا نوایی به جهت همکاری در نگارش و تهیه مثال ها و کدهای فصل نه صمیمانه تشکر نماییم.

تلاش بسیاری شد تا متن بدون ایراد باشد؛ با این حال باز هم متن خالی از اشکال نیست؛ لذا از خوانندگان محترم به خاطر کاستی های موجود پوزش می خواهیم.

از سرکار خانم سلطانی، به جهت همکاری با مولفان در بازخوانی و  غلط گیری متن حاضر و از جناب آقای مهندس محمد حسین منوری، مدیر کانون نشر علوم و کلیه همکاران آنها که زحمت آماده سازی، چاپ و نشر کتاب را تقبل نمودند؛ تشکر و قدردانی می گردد.

 

سید محمد سجاد صدوق (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

S_sadough @sbu.ac.ir

و

بهنود شرافتی

Behnoud.sherafati @yahoo.fr

Behnoud.sherafati @gmail.com

بهمن 1392

مطالب مشابه

ذخيره كردن و بازيابي داده ها

در صورتي كه بخواهيد كليه متغيرهاي موجود در محيط كا

کتاب آموزش شبیه سازی و مدل ساز

  مشخصات: مولف: دکتر نیکوبین (استاد دانشکده مکان

عمليات ماتريسي روي آرايه ها

مي توان دو نوع عمليات روي آرايه ها انجام داد كه به

عمليات عضو به عضو روي آرايه ها

انجام عمليات جبري روي آرايه ها در MATLAB نيازمند د

تنظيم خروجيها روي صفحه نمايش ب

اگر مقدار يك متغير را بخواهيد بدانيد مي توانيد آن

ضرب و تقسيم چند جمله ايها

براي ضرب و تقسيم چند جمله ايها مي توانيد توابع dec

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید