سایت تخصصی نرم افزار متلب، پروژه MATLAB، پروژه متلب - Forum Kunena Site Syndication http://mathworks.ir/ Thu, 29 Jun 2017 09:11:36 +0000 Kunena 1.6 http://mathworks.ir/components/com_kunena/template/default/images/icons/rss.png سایت تخصصی نرم افزار متلب، پروژه MATLAB، پروژه متلب - Forum http://mathworks.ir/ en-gb تست هیدرواستاتیک دیگ بخار http://mathworks.ir/forum/4--/21779----#21779 http://mathworks.ir/forum/4--/21779----#21779 قطعات تحت فشار درگیر در تست هیدرواستاتیک دیگ بخار

قطعاتی که در طول انجام تست هیدرواستاتیک دیگ بخار تحت فشار هستند شامل : بخار درام، لوله ها، دیواره کوره، دیوار قفس، بالابر، لوله اشباع، گرم کننده سوپر، اکونومایزر، لوله کشی داخلی و خارجی مانند ناودان دیگ بخار و دریچه ها می باشند.
چک لیست قبل از عمل تست هیدرواستاتیک دیگ بخار


همه کارهای نصب باید تکمیل شده باشد.

تأیید کنید که هیچ ماده خارجی و یا مواد سست در دیگ بخار باقی نمانده است.

تایید اینکه کوره درام با واشر مناسب بسته شده است.

تایید اینکه تمام سیستم های تخلیه آماده برای عملیات هستند.

همه شیر ایمنی باید باز شود.

محدوده فشار سنج باید دو برابر از حداکثر تست می شود.

فشار سنج باید قبل از آزمون کالیبره شده باشد.

فشار پمپ آزمون باید ظرفیتی بیش از فشار تست داشته باشد.

پمپ آزمون باید فشار سنج ، شیر یکطرفه، شیر تخلیه داشته باشد.

باید مشعل و یا لامپ ۲۴ولت فقط برای بازرسی داخلی از دیگ بخار استفاده می شود.

حداقل مقدار آب DM باید معادل دسترس به ظرفیت بویلر باشد.اطمینان از اینکه میعانات گازی و پارامترهای شیمی FW به شدت به استاندارد مورد نیاز پایبند هستند:مقدار PH باید در محدوده ۸ تا ۹ باشد.

دمای آب نباید کمتر از ۲۱٫۱ درجه سانتی گراد باشد.

مطمئن شوید که شیر تمام دریچه ها، دریچه اکونومایزر، درام ،گرم کننده سوپر و دیوار آب باز هستند

جداسازی تمام دستگاه اندازه گیر فشار و دما به جز برخی از فشار سنج ها که برای اندازه گیری فشار هیدرولیک هستند.


انجام تست هیدرواستاتیک دیگ بخار

دیگ بخار را با پمپ پرکننده از طریق هدر تخلیه و یا پر کردن خط در نرخ ۴۰ تا ۵۰ تن در ساعت پر می کنیم.

تمام دریچه ها را به ترتیب بعد از آمدن آب از سوراخ های مخزن می بندیم

پس از اینکه مطمئن شدید تمام دریچه را بسته است پمپ تست هیدرواستاتیک دیگ بخار را شروع می کنیم و فشار را به تدریج با ۲-۵ ksc در دقیقه افزایش می دهیم تا به فشار طراحی دیگ برسد سپس فشار را با۲ kg/cm2 تا فشار تست هیدرواستاتیک افزایش می دهیم. (برای مثال اگر بیشترین فشار کاری در طراحی یک دیگ بخار ۱۳۵ kg/cm2 باشد بنابراین تست هیدرواستاتیک دیگ بخار باید ۲۰۲٫۵ kg/cm2 افزایش یابد)

در طول افزایش فشار از نزدیک بر تخلیه از دریچه توقف اصلی بویلر و توربین تخلیه جانبی نظارت می کنیم. اگر هرگونه جریانی وجود داشت تست هیدرواستیک دیگ بخار را متوقف کرده و از فشار خارج کردن بویلر تا عبور از ایستگاه Msv را ادامه می دهید.

در طول افزایش فشار از نزدیک بر دمای ورودی توربین نظارت می کنیم. اگر هرگونه افتی با توجه به عبور در BMSSVs رخ داد به سرعت افزایش فشار را متوقف کرده و فشار را پایین می آوریم. بعد از سفت کردن دستی BMSSVs افزایش فشار را ادامه می دهیم.

بالا بردن فشار را در ۵۰KG/CM2 و ۱۰۰ KG/CM2 را نگه می داریم تا هر گونه عبور شیر و بازرسی نشت در بخشهای فشار را چک کنیم

زمانی که فشار به اندازه تست فشار مورد نظر رسید فشار را متوقف کرده و افت فشار را مشاهده می کنیم اگر افت فشار از فشار تست خیلی کمتر بود تست هیدرواستاتیک دیگ بخار موفقیت آمیز بوده است.

اگر هرگونه نقصی دیده شد یادداشت برداری کرده و بعدا آن را برطرف می کنیم.

اگر حفظ دمای دیگ از افت فشار بهتر بود دریچه های بالا را باز می کنیم.

اگر تست موفقیت آمیز بود داکیونت تست هیدرواستاتیک دیگ بخار آماده می شود و به امضای مسئولان مربوطه می رسد.


چه زمانی تست هیدرواستاتیک دیگ بخار انجام دهیم؟


بعد از انجام هر گونه تغییری در دیگ بخار

در هر بازرسی سالیانه و پس آن

در صورت بروز نقص در بازرسی روزانه

پس از هر پرچین در بخش غیر ثابت دیگ بخار

پس از نصب flush patch در بخش غیر ثابت دیگ بخار]]>
گفتگوی آزاد Mon, 19 Jun 2017 09:25:53 +0000
تست ضخامت سنجی دیگ بخار http://mathworks.ir/forum/4--/21778-----#21778 http://mathworks.ir/forum/4--/21778-----#21778 یکی دیگر از تست هایی که علاوه بر تست ضخامت سنجی دیگ بخار باید به صورت دوره ای انجام شود تست ضخامت سنجی دیگ های بخار می باشد. همانطور که در مقالات قبلی گفته شد تست دیگ بخار و تست مخازن تحت فشار از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت بی توجهی به آن خسارات و حوادث ناگواری در صنایع، نیروگاها، پتروشیمی و بسیاری از کارخانه ها که از دیگ های بخار جهت تولید انرژی استفاده می کنند رخ خواهد داد.

تست ضخامت سنجی دیگ بخار با استفاده از روش التراسونیک و دستگاه UT و ترانسفورماتور های صوتی الکترومغناطیسی انجام می شود. این دستگاه سطح قطعه را اسکن کرده و به صورت گراف سطح قطع را نشان میدهد و میزان ضخامت دیواره دیگ و لوله ها را مشخص می کند و در واقع مقیاس اکسید داخلی در لوله های دیگ بخار را اندازه می گیرذد که در صورتی در اندازه استاندارد نباشد از ادامه کار دیگ بخار جلوگیری می شود زیرا خطر انفجار وجود دارد.

تست ضخامت سنجی دیگ بخار : روش انجام

به علت خطرات احتمالی انفجار و تركیدگی دیگهای بخار و جلوگیری از خسارت وارده دیگهای بخار حداقل یكبار در سال بایستی مورد بازرسی فنی قرار گیرد. در پروسه بازرسی فنی دیگ بخار ابتدا دیگ بخار و ظروف تحت فشار از مدار خارج شده و پس از عملیات آماده سازی، ابتدا تست ضخامت سنجی دیگ بخار انجام می گیرد تا مقاومت قسمت های مختلف دستگاه بر اساس فشار داخلی سنجیده شود.


برای انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار ابتدا نقاط مختلف دیگ بخار را در تمیز می کنیم
با یک گریس مخصوص سطح مورد نظر را چرب می کنیم و سپس پراب دستگاه UT را برای اندازه گیری ضخامت بر روی نقاط قرار می دهیم تا با دریافت امواج و نمایش آن در مانیتور دستگاه التراسونیک میزان ضخامت بخش های مختلف بدست آید.پس از انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار و تست هیدرواستاتیك دیگ بخار پس از اطمینان از عملیات فوق تست گرم شامل بررسی فشار سویچ ها، مشعل ها، لِول سنج ها و كلید های كنترل كننده انجام می گیرد. چنانچه موارد فوق مورد تایید باشد و در مشاهده عینی نیز اشكالی دیده نشود تاییدیه كتبی (گواهینامه تست هیدرواستاتیك و پلاك مخصوص) صادر می گردد. توضیح اینكه عملیات آماده سازی برای دیگ های بخار، فایرتیوب، واترتیوب های بخار اشباع و یا خشك دارای سوپر هیتر می تواند بر عهده كارفرما باشد و یا اینكه پیمانكار انجام دهد و هزینه آن بر حسب ظرفیت و نوع دستگاه تعیین می گردد.
تست ضخامت سنجی دیگ بخار : علت انجام

با توجه به درجه حرارت بسیار بالا در داخل دیگ بخار و مخازن تحت فشار که در حدود ۸۰۰-۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می تواند باعث تشکیل یک نوع خاص از اکسید آهن شکننده و سخت، به نام مگنتیت در داخل و خارج از سطوح لوله دیگ بخار فولادی شود. مقیاس اکسید، که تحت تابش طولانی مدت دماهای بسیار بالا ایجاد می شود، به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کند.
در حالی که مقیاس اکسید آهن خارجی انتقال گرما به داخل لوله دیگ را محدود می کند و باعث کاهش کارایی دیگ بخار می شود، تجمع آکسید آهن داخلی در دیگ بخار باعث مشکل بالقوه جدی تر است. وجود این لایه اکسید / ضخامت دیوار دیگ در خارج از لوله را می توان با دستگاه اولتراسونیک مبدل دو عنصره متداول اندازه گیری کرد. با انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار در صورتی که رسوبات از اندازه استاندارد بیشتر باشند دستور رسوب زدایی دیگ بخار / دوده زدایی دیگ بخار و یا اسید شویی دیگ بخار داده می شود و در صورت انجام تست ضخامت سنجی مجدد و کم شدن و یا از بین رفتم رسوبات
‌‌‌‌
‌‌]]>
گفتگوی آزاد Mon, 19 Jun 2017 09:24:16 +0000
آموزش الگوریتم بهینه سازی جهش قورباغه یا SFLA در م http://mathworks.ir/forum/4--/21725--------sfla--#21725 http://mathworks.ir/forum/4--/21725--------sfla--#21725 گفتگوی آزاد Sat, 10 Jun 2017 18:30:36 +0000