سایت تخصصی نرم افزار متلب، پروژه MATLAB، پروژه متلب - Forum Kunena Site Syndication http://mathworks.ir/ Mon, 27 Feb 2017 11:40:20 +0000 Kunena 1.6 http://mathworks.ir/components/com_kunena/template/default/images/icons/rss.png سایت تخصصی نرم افزار متلب، پروژه MATLAB، پروژه متلب - Forum http://mathworks.ir/ en-gb روکش های تمام سرامیک دندان http://mathworks.ir/forum/4--/21235-----#21235 http://mathworks.ir/forum/4--/21235-----#21235 همچنین لایه پرسلن موجود در کراون های PFM باعث سایش دندانهای مقابل می شود که این میزان سایش درکراونهای سرامیکی به مراتب کمتر است.
کراون های سرامیکی به دو روش ساخته می شوند:
یکی در لابراتوار و توسط تکنسین که توسط طیف وسیعی از سرامیکها ساخته می شود و سفید کردن دندان قادر است که خصوصیات ظاهری شبیه به دندان را روی کراون اعمال کند و معمولاً نیاز به دو جلسه ویزیت می باشد.روش دیگر توسط دستگاه CAD-CAM و با بلوکهای هموژن و یک رنگ انجام می شود به همین دلیل از نظر رنگ و ترانسلوسنسی یکدست در می آید. مزیتی که این روش دارد که با یک جلسه درمان بعد از آماده سازی دندان، روکش در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه توسط دستگاه حاضر شده و چسبانده می شود. با این روش دیگر نیازی به ساخت روکش موقت نیز نمی باشد. اما باید در نظر داشت که به علت تکنولوژی به کار رفته در این دستگاهها هزینه این روکش ها بالاتر از نوع معمولی آن می باشد.معایب روکشهای تمام سرامیک:روکش های سرامیکی طول عمر و دوام کمتری نسبت به دیگر انواع روکش ها دارند، اما این بدین معنا نیست که روکش های سرامیکی گزینه مناسبی نیستند. در جایی که زیبایی مطرح باشد روکشهای سرامیکی حرف اول را می زنند. امروزه با پیدایش نسل های جدید سرامیک مثل زیرکونیوم این نوع روکش ها برای دندانهای خلفی هم استفاده می شوند و دوام خوبی را از خود نشان داده اند. در صورتیکه قطعه بزرگی از روکش های سرامیکی بشکند، امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید تعویض شود.موارد کاربرد کراون های سرامیکی:دندانهای جلو (دندانهای پیش و نیش):
در جایی که زیبایی خیلی مهم باشد سرامیکها بهترین انتخاب هستند و توانایی شبیه سازی کامل با دندانهای کناری خود را دارند. در جایی که استحکام مهمتر باشد مثل افرادی که عادت بد جویدن مانند دندان قروچه دارند سرامیکهای با استحکام بالاتر مثل زیر کونیا یا لیتیوم دیسیلیکاتها بهتر است استفاده شوند.دندانهای پرمولر (آسیای کوچک):
افرادی که در هنگام خندیدن پرمولرهایشان مشخص است استفاده از کراون های زیرکونیا انتخاب بهتری می باشد. در مرحله بعدی روکش های PFM هم می توانند گزینه مناسبی باشند.
دندانهای مولر (آسیای بزرگ):
اگر دندانهای مولر دیده نشوند، روکشهای تمام فلز و PFM گزینه های بهتری هستند.
در افرادی که خط لبخند وسیعی دارند سرامیکهای با استحکام بالاتر مثل زیر کونیا گزینه خوبی هستند.منبع:سفید کردن دندان]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:28:44 +0000
راز داشتن دندانهای زیبا و مرتب http://mathworks.ir/forum/4--/21234------#21234 http://mathworks.ir/forum/4--/21234------#21234 سفید کردن دندان می توانید رنگ دندانهای خود را ۲ تا ۳ درجه روشن کنید و از خندیدن لذت ببرید.
خیلی از افراد روکش هایی دارند که از دیدن رنگ و فرم ان یا نمای فلزی در طوق دندان خود رنج می برند. امروزه با پیشرفت علم مواد و پیدایش سرامیکهای نسل جدید که مقاومت و زیبایی را توامان دارند می توان بر این مشکل فائق آمد.
حتما خیلی از شما در بین دوستان و آشنایان خود افرادی را دیده اید که موقع خندیدن مقدار زیادی از لثه شان پیداست و حالت نازیبایی به لبخند آنها داده است. بسیاری تصور می کنند که درمانی برای این حالت وجود ندارد، در حالی که با توجه به علت بوجود آمدن آن کاملاً درمان پذیر است. در بسیاری از موارد تنها با برداشتن بافت لثه اضافی می توان زیبایی را به دهان بازگرداند.
با ترمیم های همرنگ دندان که با کامپوزیت ها انجام می شود میتوان هم پوسیدگی ها را برداشت و هم نمای نازیبای آمالگام را از دهان حذف کرد. امروزه تنوع وسیعی از کامپوزیت ها وجود دارد که هر کدام با خاصیت منحصر به فرد خود این توانایی را به دندانپزشک می دهد که بسته به نوع دندان و کارایی آن و نیاز به زیبایی یا استحکام، کامپوزیت مخصوص را انتخاب کند.
خدمات دندانپزشکی اطفال:
امروزه مهمترین مقوله در دندانپزشکی پیشگیری از وقوع مشکلات دندانی است. چه بهتر که فرزندان خود را از همان ابتدا به رعایت بهداشت و ویزیت های مرتب عادت دهیم تا بدین وسیله هم ترس کودکمان نسبت به محیط دندانپزشکی بریزد و هم اینکه با انجام به موقع خدمات پیشگیری از پوسیدگیهای بعدی جلوگیری کنیم. در این کلینیک خدمات فلوراید تراپی و فیشور سیلانت برای کودکان شما انجام خواهد شد.
سیر پیشرفت پوسیدگی در بچه ها سریعتر از بزرگسالان است و بالطبع زودتر منجر به رسیدن به عصب خواهد شد. به عصب کشی اطفال پالپوتومی و پالپکتومی گفته می شود و روش انجام آن متفاوت از بزرگسالان است. پس از پایان آن با روکشهای از پیش ساخته شده روی دندان پوشیده می شود.
خدمات عصب کشی:
یکی از ناراحت کننده ترین اعمال دندانپزشکی دردید مردم عصب کشی است. امروزه با آمدن فناوری روتاری (که بوسیله آن عمل فایل کردن با دستگاه انجام می شود) طول انجام پروسه و بالطبع ناراحتی های همراه آن کاهش یافته است و انجام این عمل را هم برای دندانپزشک و هم بیمار آسانتر کرده است.
خدمات پروتز:
بعد از انجام عصب کشی اکثر دندانها نیاز به روکش دارند. به این علت که معمولاً شدت پوسیدگی و وسعت آن به حدی بوده است که به عصب دندان رسیده است و برداشت این مقدار پوسیدگی باعث ضعیف شدن ساختمان دندان می شود. از این رو روکش مانند کلاهکی اطراف دندان را می گیرد و مانع شکستن دندان در اثر فشارهای جویدن می شود.منبع:سفید کردن دندان]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:27:39 +0000
چرا به جرمگیری دندان نیاز داریم؟ http://mathworks.ir/forum/4--/21233------#21233 http://mathworks.ir/forum/4--/21233------#21233 سفید کردن دندان می تواند فضایی مابین دندان و لثه ایجاد می شود که پاکت نامیده می شود. پلاک های نفوذ کرده به پاکت با مسواک زدن معمولی تمیز نمی شوند. اگر این حالت درمان نشود بیماری لثه موجب تحلیل استخوان و در نهایت لقی دندان و از دست دادن دندان خواهد شد.برخلاف نظر قدیمی که از دست دادن دندانها را یک جزء نرمال افزایش سن می دانست در واقع این بیماریهای لثه هستند که باعث از دست دادن دندانها هستند. توسط جرم گیری، جرم و پلاک ها تمیز می شوند و در مرحله بعد سطح دندان برای جلوگیری از تجمع مجدد جرم توسط لاستیکهای خاصی صاف می شود.
[تصویر: dental-cleaning.jpg]
در بیمارانیکه بیماری لثه انها خیلی گسترش نیافته باشد جرمگیری نتایج عالی را به همراه خواهد داشت اما در بیماران با بیماری پیشرفته علاوه بر جرمگیری به جراحی لثه نیز نیاز دارند.بعد از جرمگیری انتظار چه چیزی را باید داشته باشید؟بعد از جرمگیری ممکن است برای یک یا دو روز کمی درد داشته باشید و دندانهایتان برای بیش از یک هفته حساس باشند و لثه ها ممکن است متورم و حساس شوند و خونریزی داشته باشند. نگران نباشید همه این عوارض بعد از چند روز از بین خواهند رفت.ممکن است دندانپزشکتان برای کنترل بهتر التهاب پس از جرمگیری، دهانشویه های آنتی باکتریال مثل کلر هگزیدین برایتان تجویز کند.مراقبت های خوب دهانی در خانه برای بهبود بیماری لثه و ایجاد جرم دندان و جلوگیری از شدت یافتن آن بسیار مهم است. روزی دو بار دندانهایتان را با مسواک نرم مسواک بزنید و حتماً نخ دندان بزنید. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، از مصرف محصولات تنباکو اجتناب کنید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.منبع:سفید کردن دندان]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:26:54 +0000
جراحی دندان عقل http://mathworks.ir/forum/4--/21232---#21232 http://mathworks.ir/forum/4--/21232---#21232 علت وجود دندان عقل چیست؟
بزرگسالان، ۳۲ دندان دارند. دندانهای عقل آخرین دندان در دهان هستند و معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۵ بیرون می آیند. گرچه در بعضی ممکن است دیرتر هم رویش کنند. فک اغلب افراد کوچکتر از آن است که جا برای تمام ۳۲ دندان داشته باشد. اگر بقیه دندانها سالم باشد ممکن است فضای کافی برای برای رویش دندان عقل وجود نداشته باشد.ایا دندانهای عقل همیشه مشکل دارند؟
اگر فضای کافی وجود داشته باشد مثل بقیه دندانها در جای خود رویش می یابد. اما اگر فضای کافی وجود نداشته باشد موقعی که دندان عقل می خواهد رویش کند به دندانهای جلویی گیر می کند و دندان عقل زاویه دار خواهد شد و رویش پیدا نخواهد کرد که در این حالت به ان دندان نهفته می گویند.در چه مواردی باید درمان را شروع کرد؟
اگر قسمتی از دندان عقل از لثه بیرون بزند و قسمتی دیگر از آن هنوز بیرون نیامده باشد در این حالت لثه ممکن است دردناک و متورم شود که به آن پری کرونیتیس می گویند. باکتریها و مواد غذایی ممکن است زیر لثه تجمع کنند و چون تمیز کردن آن ناحیه سخت است وضعیت را بدتر می کند. برای درمان آن در ابتدا با دهانشویه هایی مثل کلر هگزیدین شستشو داده می شود و آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر مشکل باقی بماند دندان نهقته بیرون آورده می شود.
[تصویر: wisdom-tooth1.jpg]
مهمترین دلایل خارج کردن دندان عقل:
امروزه دندانهای عقل کمتری نسبت به گذشته بیرون آورده می شود. اگر دندان باعث مشکلی نشده باشد، دندانپزشکتان آن را خارج نخواهد کرد. دندان عقل موقعی خارج می شود که:
– مشخص شود به هیچوجه توانایی رویش را ندارد و باعث درد و ناراحتی شده باشد.
– اگر قسمتی از آن رویش یافته باشد و دچار پوسیدگی شده باشد یا باعث پوسیدگی دندان کناری خود شده باشد.
– اگر دردناک باشند.
[تصویر: wisdom-tooth2.jpg]
آیا کشیدن دندان عقل مشکل است؟
سختی کشیدن به محل و طرز قرار گرفتن و شکل ریشه ها بستگی دارد که در عکس رادیولوژی مشخص است. معمولاً کشیدن دندانهای فک بالا راحت تر از پایین است. امکان نهفته شدن در فک بالا هم بیشتر است.
در موارد نادر ممکن است کشیدن دندان عقل پایین باعث بی حسی لب شود که دندانپزشک خوب در تهران با دیدن عکس احتمال این عارضه را با شما مطرح خواهد کرد.
کشیدن ممکن است باعث مقداری تورم در صورت شما شود که بعد از مدتی برطرف خواهد شد. در دهانتان هم باعث راحتی بیشتر و کمتر کج شدن بقیه دندانها خواهد شد.
[تصویر: wisdom-tooth3.jpg]
عوارض بعد از کشیدن دندان چیست؟
مقدار ناراحتی بعد از عمل بستگی به سختی یا آسانی کشیدن دندان بستگی دارد. معمولاً مقداری تورم و ناراحتی در چند روز بعد از کشیدن وجود دارد. مصرف دهانشویه ها به فرایند بهبود کمک می کند. درد هم با مصرف مسکن قابل کنترل است.
بهتر است استراحت کنید و از سیگار کشیدن و مصرف الکل تا ۲۴ ساعت اجتناب کنید.
برای کشیدن بخیه ها یک هفته بعد مراجعه کنید.]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:25:19 +0000
بهترین روش مسواک زدن چیست؟ http://mathworks.ir/forum/4--/21231-----#21231 http://mathworks.ir/forum/4--/21231-----#21231 برای یک مسواک زدن خوب باید ابتدا مسواک را با زاویه حدوداً ۴۵ درجه در حد فاصل دندان و لثه نگه دارید، سپس یک فشار آرام و لرزشی با استفاده از حرکات کوتاه عقب و جلو در حالیکه الیاف مسواک جابجا نشوند وارد کنید چند بار این حرکت را تکرار کنید و بعد مسواک را به سمت پایین بکشید .[تصویر: tooth-brush1.jpg][تصویر: tooth-brush2.jpg]
سپس مسواک را بردارید و به طرف دندانهای مجاور حرکت دهید و برای ۳ تا ۴ دندان بعدی تکرار کنید. به همین ترتیب ادامه دهید تا کل سطح بیرونی دندانها تمیز شود. برای سطح داخلی دندانها هم به همین روش عمل می کنیم.
برای تمیز کردن سطح زبانی دندانهای قدامی در صورتیکه مسواک بزرگ باشد آنرا به صورت عمودی قرار دهید و در انتها در سطح جونده دندانها الیاف مسواک را محکم در حفرات و شیارهای سطح جونده فشار داده و با حرکات کوتاه عقب و جلو مسواک بزنید.
به یاد داشته باشید که در پایان حتماً چند بار مسواک را روی زبان هم بکشید اینکار باعث می شود که ذره های غذایی از روی پرزهای چشایی روی سطح زبان که باعث بوی بد دهان می شوند تمیز شوند. [تصویر: tooth-brush3.jpg]از چه نوع مسواکی باید استفاده کنیم؟مسواک با موهای نرم بهترین نوع برای از بین بردن پلاک و دبریهای سطح دندانها می باشد. مسواکهای با سر کوچک از این جهت که می توانند به راحتی به همه جای دهان دسترسی داشته باشند بهتر هستند. خیلی از افراد مسواکهای برقی را ترجیح می دهند اما این نوع مسواکها برتری خاصی نسبت به انواع دستی خود ندارند اما برای افرادی که مسواک زدن برایشان سخت است یا معلولیتهای خاص دارند که استفاده از حرکات دست برایشان مشکل است بهتر می باشد. در مواردی که بین دندانها فاصله وجود دارد باید از مسواکهای بین دندانی استفاده کرد.از چه نوع خمیر دندانی باید استفاده کرد؟باید از خمیر دندانی استفاده کنید که برای شما بهترین باشد. امروزه تنوع بسیار زیادی در خمیر دندانها وجود دارد، از انواع ضد پوسیدگی گرفته تا سفید کننده و ضد حساسیت و ضد جرم. از دندانپزشک خوب در تهران خود برای اتنخاب مناسب ترین نوع مشورت بگیرید.
چه زمانی باید مسواک خود را عوض کنیم؟هر زمان که موهای مسواک خراب یا خم شوند یا هر ۳ ماه یکبار باید مسواکها را عوض کرد. توصیه می شود که بعد از سرما خوردگی هم بهتر است که مسواک را عوض کرد چون موها ی مسواک میکروبها را در خود نگه می دارند و موجب عفونت دوباره می شوند.
وسایل کمک بهداشتی بین دندانی:با مسواک زدن نمی توانیم پلاک های بین دندانی را به طور کامل برداریم. برداشت این پلاک بسیار مهم است چون اکثر پوسیدگی ها و بیماریهای پریودنتال از نواحی بین دندانی شروع می شوند.
نکته مهمی که لازم است بدانید این است که هدف از تمیز کردن ناحیه بین دندان، برداشت پلاک است نه در آوردن غذایی که بین دندانها گیر کرده است. اگر چه تمیز کردن نواحی بین دندانی تکه های غذایی را هم حذف می کند. در صورت گیر کردن غذا در این نواحی باید با اصلاح پر کردگی ها یا روکشها این مشکل را بر طرف کرد.
– نخ دندان از شایعترین وسایل برای برداشت پلاک بین دندانی است. نخ دندانها از الیاف نایلونی درست شده است که می تواند به صورت تابیده یا نتابیده، مومی یا غیر مومی، ضخیم یا نازک باشد.[تصویر: dental-floss.jpg]۲۰ تا ۲۵ سانت از نخ دندان را جدا کنید و آن را دور انگشتان سبابه خود بپیچید. نخ دندان را محکم بین دو انگشت شست و سبابه خود محکم بگیرید و با یک حرکت اره ای عقب و جلو از بین تماس بین دندانی عبور دهید. نباید نخ دندان را با فشار از تماس بین دندانی عبور داد چون ممکن است باعث آسیب لثه آن ناحیه شود.
وقتی نخ دندان در زیر تماس بین دندانی قرار گرفت، نخ دندان را با سطح یک دندان منطبق می کنیم و با حرکت اره ای تا زیر لثه میبریم. این حرکت را برای دندان مجاور هم انجام می دهیم و این کار را برای همه دندانها انجام می دهیم. اگر نخ دندان کثیف یا رشته رشته شد از یک قسمت تمیز آن استفاده می کنیم.[تصویر: dental-floss2.jpg][تصویر: dental-floss3.jpg]
عمل نخ دندان کشیدن را می توان با یک وسیله نگهدارنده به نام floss holder هم انجام داد که انجام آن را آسانتر می کند. انواع برقی آن هم موجود می باشد.[تصویر: floss-holder.jpg]
– در بیماران با بیماریهای پریودنتال که بین دنداها فاصله ایجاد شده یا لثه ها تحلیل رفته است، استفاده از مسواک بین دندانی راحت تر از نخ دندان است. این مسواکها الیافی هستند که به شکل مخوطی یا استوانه ای بر روی یک دسته قرار گرفته اند. این مسواکها بین دندان قرار گرفته و در یک دامنه کوتاه عقب و جلو حرکت داده می شوند.
[تصویر: tooth-brush4.jpg]
– خلال های چوبی یا پلاستیکی که حتی برای راحتی استفاده می توانند روی یک دسته سوار شوند. ثابت شده که استفاده از این خلال ها در افراد با بیماری لثه به اندازه نخ دندان در کنترل پلاک موثر است.– نوع دیگری از وسایل برای برداشت پلاک irrigator هستند که دستگاههایی هستند که آب را با فشار برای تمیز کردن دندانها روی سطح دندان هدایت می کنند. استفاده از این دستگاه خصوصاً در برداشت پلاک از نواحی غیر قابل دسترس در اطراف وسایل ارتودنسی و پروتز های ثابت مفید است. متداول ترین نوع خانگی این دستگاه یک سر ۹۰ درجه دارد. باید سر را در مجاورت لثه به مت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید و همینطور کم کم در طول لثه حرکت دهید. آن را هم در سطح بیرونی و هم روی سطح زبانی لثه حرکت دهید.منبع:دندانپزشک خوب در تهران]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:24:27 +0000
بلیچینگ (سفید کردن دندان) http://mathworks.ir/forum/4--/21230----#21230 http://mathworks.ir/forum/4--/21230----#21230
سفید کردن دندان (بلیچینگ) چیست؟

بلیچینگ (Bleaching) یا سفید کردن، دندانها را روشن میکند و به برداشت رنگدانه ها و تغییر رنگهای دندان کمک میکند.و به نحو قابل ملاحظه ای ظاهر دندانها را بهبود می بخشد.
در چه مواردی استفاده می شود؟
لایه خارجی دندان مینا نام دارد. رنگ طبیعی دندان توسط بازتاب و انکسار نور از مینا و در ترکیب با رنگ عاج زیرین خود ایجاد میشود. ژنهای شما روی ضخامت و میزان صافی مینا اثر میگذارد. مینای نازکتر باعث بیشتر دیده شدن رنگ زرد عاج زیرین خود می شود. همینطور داشتن مینای صافتر یا خشن تر روی بازپخش نور ودر نتیجه رنگ دندان اثر می گذارد.
علت های شایع که باعث زرد شدن یا جذب رنگدانه دندانها میشود:
– مصرف تنباکو
– مصرف زیاد از حد نوشیدنی های رنگین مثل چای – قهوه و نوشابه
– عدم رعایت بهداشت
– افزایش سن هم به دلیل نازک شدن مینا و عاج باعث تیره تر شدن دندان می شود.
-گاهی رنگدانه ها به داخل دندان نفوذ می کنند، مثل مواردی که دندانهای در حال رشد در معرض مقدار زیادی فلوراید قرار بگیرند. همینطور مصرف تتراسایکلین در زنان باردار و کودکان زیر ۸ سال باعث تیره شدن دندانها می شود.
بلیچینگ عمدتاً روی رنگدانه های خارجی دندان اثر میگذارد.
چگونگی آماده سازی دندانها:
حداقل ۱-۲ روز قبل از بلیچینگ دندانها باید در صورت نیاز جرمگیری و برساژ شوند.
هر گونه پوسیدگی باید قبل از سفید کردن ترمیم شود.
اگر لثه تان تحلیل رفته باشد ریشه عریان به صورت زرد رنگ نمایان می شود ومحصولات سفید کننده آنها را سفیدتر نمی کنند.
در صورت پوسیدگی یا تحلیل لثه، بلیچینگ ممکن است باعث حساسیت دندان شود. سفید کردن روی روکش های سرامیکی یا پرسلنی و یا روی ونیرها اثری ندارد.انواع روشهای سفید کردن دندان:محصولات سفید کننده حاوی درصدهای متفاوتی از هیروژن پراکساید هستند. سفید کردن به دو صورت داخل مطب و داخل خانه انجام می شود. در نوع داخل مطب از ژلهای سفید کننده قویتر که با نور یا لیزر فعال می شوند استفاده می شود که باعث تسریع در فرایند سفید شدن می شود. روش داخل مطب حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.
باید بدانید که بر اساس نوع رنگدانه پاسخ به درمان متفاوت است رنگهای زرد و نارنجی بهترین نتیجه را میگیرند و رنگهای سبز و خاکستری به سختی سفید می شوند. معمولا بلیچینگ فقط از دندان ۵ یک سمت تا دندان ۵ سمت دیگر انجام می گیرد.
فرایند درمان:
در نوع داخل مطب که توسط سفید کردن دندان نجام می شود، در ابتدا با نوعی ژل خاص لثه ها پوشانده می شود تا به آنها آسیبی وارد نشود و بعد ژل سفید کننده روی دندانها زده میشود و با نور آبی یا لیزر به مدت ۱۵ دقیقه فعال میشود. این کار دو دفعه دیگر انجام می شود. در صورتیکه دندان به رنگ مورد نظر تغییر نکنند ممکن است از شما خواسته شود تا برای چند روز یا هفته دیگر بلیچینگ را در خانه ادامه دهید. [تصویر: bleaching.jpg]
در روش داخل خانه پس از قالب گیری از فک بالا و پایین شما تری های شفافی که با دندانهایتان کاملا فیت است ساخته میشود. در مکان هر دندان روی تری یک قطره ژل سفید کننده بریزید و روی دندانهایتان قرار دهید و اضافات مایع را از روی لثه هایتان پاک کنید. در صورت حساس شدن دندانها یک بار از ماده بلیچینگ و بعد یکبار ماده ضد حساسیت که در اختیارتان گذاشته می شود استفاده کنید. این کار را دو بار در روز و هر بار به مدت نیم ساعت انجام دهید. درمان معمولا ۱ یا ۲ هفته
طول می کشد.
[تصویر: bleaching-at-home.jpg]
محصولاتی که به صورت تجاری در داروخانه ها به فروش می رسد انواع ضعیف تری هستند و ممکن است نیاز به مصرف طولانی تری داشته باشند. از آنجائیکه تری های پیش ساخته آنها کاملا با دندانهای شما فیت نیست ممکن است به بافتهای دهانتان آسیب بزند و چون احتمال قورت دادن آن بالا است ممکن است باعث سوزش گلوی شما بشود.
انواع خمیر دندانهای سفید کننده هم موجود است که حاوی مواد ساینده هستند که می توانند رنگدانه ها یا حتی مینای شما را هم بردارند.ملاحظات بعد از درمان:
در صورت حساس شدن یا سفید شدن لثه ها به دنانپزشک خود مراجعه کنید.
در صورت سوزش لب یا لثه روی آن پماد ویتامین E بزنید.
سفید کردن دندانها یک روش دائمی و همیشگی نیست و رنگدانه ها بر میگردند.
اگر سیگاری هستید یا مواد حاوی رنگدانه ها مثل قهوه یا چای را زیاد مصرف می کنید ممکن است حتی کمتر از یکماه شاهد برگشت رنگ دندان باشید.
اگر از مصرف مواد حاوی رنگدانه اجتناب کنید ممکن است برای ۶ تا ۱۲ ماه نیازی به سفید کردن دندانهای خود نداشته باشید.[تصویر: bleaching2.jpg]

خطرات سفید کردن دندان:سفید کردن به ندرت باعث عوارض جدی خواهد شد، اگرچه ممکن است در بعضی افراد دندانها برای مدت کمی حساس شوند که با ژلها یا خمیر دندانهای ضد حساسیت برطرف خواهد شد. یا ممکن است لثه دچار کمی جراحت شود که در این حالت شستشو با آب نمک کمک کننده است. اگر شدت سوختگی بیشتر بود می توان روی ناحیه قطره روغنی ویتامین E مالید.
زنان حامله نباید در دوران بارداری خود از این محصولات استفاده کنند چون عوارض آن روی لثه ناشناخته است.منبع:سفید کردن دندان]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:22:54 +0000
سمپاشی مگس خانگی http://mathworks.ir/forum/4--/21229---#21229 http://mathworks.ir/forum/4--/21229---#21229 خانواده موسیده( Muscidae )این خانواده شامل مگسهای خانگی ومگسهای نیش زن بوده و از نظر انتقال مکانیکی بیماریها،مهمترین خانواده محسوب میشود.جنسهای مهم این خانواده از نظر پزشکی شامل Musca و Muscina هستند.انواع سه جنس اول از نظر پزشکی ،انتقال مکانیکی،و گاهی نیز ایجاد میاز تصادفی و جنس چهارم از نظر گزش حایز اهمیت هستند.مهم ترین و معروف ترین گ.نه این خانواده مگس خانگی است که مشخصات واهمیت آن بررسی میشود.
مگس خانگی(Musca domestica)حشره ای ست با پراکندگی جهانی و بسیار اهلی (Synanthropic ) که همیشه در نزدیکی انسان ،اماکن انسانی و دامهای اهلی یافت میشود.
الف-مرفولوژی مگس خانگی: حشراتی به طول 6الی9 میلی متر ،به رنگ خاکستری و با شکم زرد و مات ویا قهوه ای کمرنگ هستند.در سطح پشتی سینه4نوار تیره رنگ موازی دیده میشود .چشمهای مرکب درشت وقهوه ای رنگ است که در نرها به هم نزدیک و در ماده ها فاصله بیشتری دارند.آنتن دارای سه بند وبا یک آریستای مشخص میباشد که در هر دو طرف دارای مو است ودرون فرورفتگی پی تی لینوم قرار میگیرد.قطعات دهانی دارای تیپ لیسنده و به شکل یک خرطوم رو به پایین در زیر سر قرار دارد . خرطوم کاملا متحرک وتلسکوپی است وهنگام تغذیه به طرف بیرون کشیده میشود که برای مکیدن مایعات و یا مواد نیمه جامد مناسب است.رگبال طولی چهارم در انتها دارای یک انحنای شدید است و در نزدیکی رگبال سوم به لبه بال (رگ کوستا) میرسد.صفت اخیر بعلاوه شکل آریستا،مگس خانگی را از مگسهای مشابه مثل Muscina stabulans و Fannia canicularis و Stomoxy calcitrans متمایز می سازد. [عکس: housefly_anatomy.jpg]پاها دارای یک جفت ناخن و یک جفت بالشتک گوشتالو با موهای ترشحی چسبنده هستند که هم از نظر اتصال حشره به سطوح صیقلی و هم از نظر اتصال عوامل بیماریزا و انتقال آنها اهمیت زیادی دارند.
ب-بیولوژی مگس خانگی: مگس خانگی حشره ای کاملا اهلی و پلی فاژ است که به زندگی در مجاورت انسان و اماکن انسانی عادت کرده واز هر ماده غذایی مثل مواد قندی ،شیر ،پسمانده غذاها ،مدفوع ،ادرار ،خاط ،و ترشحات چرکی تغذیه میکند.مگسهای خانگی تخم گذار هستند.ماده های بارور تخمهای خود را به صورت دسته جمعی ودر دسته جات 75الی150عددی میگذارند.معمولا طی 6نوبت تخمریزی در مجموع بیش از 1000 تخم برروی توده های مواد غذایی مثل مدفوع دام ،زباله، گیاهان درحال فساد و لاشه حیوانات قرار میدهند. مگس خانگی قدرت رشد و تکثیرفوق العاده ای داشته و سیکل تخم تا تخم آن به طور معمول 10روز و در شرایط ایده آل حتی 5یا6 روز طول میکشد.طبق محاسبه ای ساده و احتساب 10روز برای سیکل تخم تا تخم ريا،چنانچه یک جفت مگس در ماه آوریل تخمریزی کنند وهیچ یک از تخمهای آنها نیز از بین نرود و تبدیل به مگس شوند، تا ماه آگوست تعداد مگسهای تولید شده معادل 191010000000000000000 عدد خواهد شد که قادرند سطح کره زمین را به ارتفاع 47فوت بپوشانند.البته عوامل بیولوژیک و اقلیمی متعددی باعث مرگ ومیر و تلفات زیاد مگسها شده وهیچگاه چنین جمعیتی ایجاد نخواهد شد ولی در شرایط مناسب جمعیت مگسها طی چند هفته به شکل انفجاری افزایش پیدا میکند.تخم مگسها موزی شکل وکشیده وتقریبا سفید رنگ و به طول 8/. الی 1 میلیمتر است که در شرایط مناسب پس از 6تا12ساعت باز میشوند.خشکی ودرجه حرارت زیر15وبالای 40درجه باعث مرگ تخمها میشود.لاروهای خارج شده سفید تا شیری رنگ دارای 12حلقه، مخروطی شکل هستند.لارو مگس خانگی مثل لارو اکثر مگسها دارای سر تیز و نامشخص و یک جفت قلاب دهانی است که از نظر اندازه نابرابرند.سوراخهای تنفسی عقبی مشخص به شکل حرفD و دارای یک پریتریم کلفت وکامل و یک باتون مشخص و سه اسلیت پیچ وخم دار هستند.لاروها در ابتدا گرما دوست بوده وبه همین دلیل بلافاصله به عمق توده غذایی که معمولا درحال تخمیر و در نتیجه گرم است نفوذ میکنند. در شرایط مناسب دوره لاروی 3تا7 روز طول میکشد و لاروهای سن سوم قبل از تبدیل به شفیره حالت گریز از گرما پیدا میکنند در نتیجه به قسمتهای سطحی وخنک تر توده غذایی که رطوبت کمتری دارد مهاجرت کرده و تبدیل به شفیره (Puparium) میشوند.لاروهای کامل حدود 10تا 15میلیمتر و شفیره های بشکه ای شکل و با سطح نسبتا صاف و قهوه ای رنگ دیده میشود،حدود 6تا8 میلیمتر طول دارد .دوره شفیرگی نیز در شرایط اپتیمم سه الی چهار روز به طول می انجامد.خروج حشره بالغ مثل سایر مگسها از طریق متورم شدن غدد بادکنکی پی تی لینوم در جلوی سر وفشار حاصل از آن به درپوش (Operculum) شفیره و در نتیجه پاره شدن آن با یک شکاف دایره ای صورت میگیرد.مگسهای بالغ پس از مدت کوتاهی شروع به پرواز فعالیت و جفتگیری میکنند.حشرات بالغ همه چیزخوار(Polyphage) هستند و از هر ماده غذایی مایع تا جامد که قابل حل در بزاق باشد،تغذیه میکنند.مگسهای بالغ قدرت پرواز زیادی دارند و به طور متوسط روزانه 3الی4 کیلومتر و گاهی تا 34 کیلومتر پرواز میکنند.نسبت به خشکی حساسیت زیادی دارند وبی آبی را بیش از یک روز تحمل نکرده وتلف میشوند.مگسها بیشتر مناطق سایه وکم نور را برای فعالیت انتخاب میکنند .در حرارتهای زیر 10درجه بالای 40درجه غیرفعال شده ودر صورت تداوم این حالت خواهند مرد.مگسهای خانگی قدرت زمستان گذرانی یا دپاپوز ندارند ودر مناطق سرد سیر،با شروع فصل سرما ازبین میروند ولی ممکن است تعداد کمی از آنها در صورت وجود شرایط محیطی مناسب مثلا داخل طویله ها و اصطبلها به حیات خود ادامه دهند.انتشار مگسها با شروع فصل گرما به شکل فعال واز مناطق جنوبی به سمت مناطق شمالی صورت میگیرد.به همین دلیل در قسمتهای سردسیر شمالی فصل فعالیت آنها بسیار کوتاه میشود.ج-سایر گونه های جنس Musca : تاکنون 60گونه در این جنس نامگذاری شده اند که بجز گونه های موسکا دومستیکا و موسکا آتومنالیس (M.autumnalis) که دارای پراکندگی جهانی هستند ، همگی محدود به دنیای قدیم میباشند.اکثر این گونه ها، بر خلاف مگس خانگی به نور وحرارت بیشتر متمایلند و در اماکن انسانی کمتر وارد میشوند.گونه آتومنالیس در سال 1950 به آمریکا وارد شده و در حال حاضر در تمام آمریکا و کانادا یافت میشود.به دلیل تمایل این گونه به قسمتهای مرطوب پوست مثل گوشه لبها و چشمها وزخمهای سطحی بهآن مگس طورت(Face Fly) گفته میشود.این گونه به همراه گونه M.sorbance که دارای عادات مشابه است از نظر انتقال مستقیم بیماری تراخم اهمیت زیادی دارند. مگسهای جنس فانیا(Fannia)حدود200گونه در این جنس شناسایی شده که دو نوع آنها دارای پراکندگی جهانی و اهمیت بیشتری هستند که شامل F.canicularis موسوم به مگس خانگی کوچک یا Lesser house Fly و F.scalaris موسوم به مگس مستراح یاLatrin Fly میباشند.در مگس های فانیا رگبال چهارم بال تقریبا موازی رگبال سوم است و رگبال ششم در مقایسه با مگسهای موسکا وموسینا بسیار کوتاه تر است .آریستا در مگسهای فانیا ساده وبدون انشعاب است .مگس فانیا کانیکولاریس در مقایسه با مگس خانگی کمی کوچکتر،باریکتر، تیره تر و دارای سه نوار تیره طولی در پشت سینه است.بیولوژی این مگس مشابه مگس خانگی است ولی طول دوره لاروی و شفیرگی معمولا از مگس خانگی بیشتر است.با این حال در شرایط مناسب سیکل زندگی آنها 15الی30روزکامل میشود.لاروها هیچ شباهتی به لارومگس خانگی ندارند و دارای بدن پهن و زواید بلند ومنشعب برروی بندها هستند.مگسهای بالغ به شدت مگس خانگی به طرف غذای انسان جذب نمیشوند به همین دلیل اهمیت کمتری بعنوان ناقل بیماری به انسان پیدا میکنند.فانیا اسکالاریس بسیار شبیه به گونه فانیا کانیکولاریس است ولی به ندرت وارد مکانهای انسانی میشود.محلهای تخم ریزی آن بیشتر مدفوع تازه انسان و دام است.لاروها دارای بدن پهن و زواید بلند و منشعب بر روی بندها هستند که نسبت به زواید لارو فانیا کانیکولاریس کمی بزرگتر و کلفت تر و با انشعابات ضخیم تر دیده میشوند.بیولوژی هر دو گونه تقریبا شبیه مگس خانگی است. مگس های جنس موسینا(Muscina)گونه مهم این جنس M.stabulans است که به مگس اصطبل دروغین معروف بوده و پراکندگی جهانی دارد.مگس بالغ 8تا9 میلیمتر طوا دارد و در پشت سینه دارای 4نوار طولی سیاه رنگ است.آریستا انشعابات دوطرفه دارد و رگبال طولی چهارم بال دارای انحنای مشخص وروبه بالا ومتمایل به رگبال سوم است.لارو این مگس مخروطی و شبیه لارو مگس خانگی است با این تفاوت که سوراخهای تنفسی عقبی D شکل نیستند و تقریبا گرد به نظر میرسند.وجود سه اسلیت هلالی،پریتریم ضخیم و پهن،عدم وجود باتون و هم اندازه بودن قلابهای دهانی از تفاوتهای دیگر لارو آن مگس با مگس خانگی است.از نظر بیولوژی محل های تخم ریزی درون مواد آلی در حال پوسیدن ،مواد غذایی و مدفوع انسان و حیوانات است.دوره رشد لاروی و شفیرگی طولانی تر از مگس خانگی است و لاروهای سن آخر شکارچی هستند.رفتار و عادت مگس بالغ مشابه مگس خانگی است وتمایل به حضور در اماکن انسانی دارد. اهمیت پزشکی مگسهای موسکا،فانیا و موسینا مگسهای فوق وبه خصوص مگس خانگی به دلیل رفتار تغذیه ای خاص همه چیزخواری،تماسها و رفت آمدهای مکرر بین محلهای آلوده،توالتها و توده های زباله از یک طرف و مواد غذایی و ظروف مورد استفاده انسان از طرف دیگر به عنوان ناقلین مکانیکی عوامل بیماریزا ی متعددی شناخته شده اند.تاکنون بیش از 100نوع عامل بیماری زا از مگس خانگی جدا شده است.این حشرات در انتقال عوامل بیماریهایی مثل فلج اطفال ،تراخم ،کوکساکی، هپاتیتA تبQ و عفونتهای روده ای میکروبی مثل اسهالهای ناشی از شیگلا(chigella)،وبا ،حصبه، سالمونلا،استافیلوکوکها و بیماریهای میکروبی دیگر ازجمله ورم ملتحمه چشم،یاز(Yaws)، سل، جذام، سیاه زخم و بلاخره عفونتهای انگلی دستگاه گوارش مثل آمیبیاز ناشی از آتاموبا هیستولیتیکا، ژیاردمازیس وکرمهای انگلی مثل آسکاریس، هیمنولپیس نانا، کرمهای قلابدار (نکاتور و آنکیلوستوم)، تلازیا کالیفورنینسیس (Thelazia caliphorniensis)، کرمک(Entrobiius vermicularis) و تریکوسفال دخالت دارند.اما بدلیل مکانیکی بودن انتقال و گسترش بیماری در جامعه شکاری مشکل و حتی غیر ممکن است ولی این نقش در مناطق گرمسیر و در شرایط بهداشتی و به خصوص در کشورهای جهان سوم قابل توجه است.کنترل مگسها در چنین مناطقی گاهی انتقال این بیماریها را تا 90% کاهش داده است.مگسها عوامل پاتوژن را به 4 طریق انتقال میدهند:1-توسط خرطوم آلوده خود که در تماس مداوم با سطح آلوده ،مواد غذایی و حتی سطح بدن انسان است.2-توسط موهای بلند ومتعدد و پاهای چسبنده.3-در اثر مدفوع مکرر خود که اکثرا حاوی عوامل بیماریزایی است که بدون تغییر از دستگاه گوارش مگس عبورکرده،دفع میشوند وبه صورت لکه های کوچک تیره رنگ برروی سطوح باقی میمیانند.4-در اثر استفراغ و برگرداندن بخشی از مواد خورده شده اضافی که ممکن است آلوده باشند. لارو مگسهای موسکا،موسینا و فانیا گاهی باعث ایجاد میازهایی تصادفی در دستگاه تناسلی ادراری بخصوص در دختر بچه ها وندرتا در زخم چشم ،حلق و دستگاه گوارش میشوند که بدلیل مقاومت زیاد لاروها در برابر اکسیژن و ترشحات دستگاه گوارش دل درد های شدید ،استفراغ واسهال بروز میکند.این عوارض موقتی بوده و لاروها همراه با استفراغ و یا مدفوع دفع میشوند. مبارزه وکنترل روشهای مبارزه با مگسهای خانگی وسایر مگسهای مشابه شامل چندسری اقدامات بدین شرح است:1-اول اعمال روشهای فیزیکی و مکانیکی2-بهسازی محیط زیست3-روشهای شیمیایی ( سم پاشی )4-روشهای بیولوژیک.در مبارزه فیزیکی عموما اقداماتی در جهت ممانعت از ورود مگسها به اماکن انسانی و جلوگیری از تماس آنها با انسان ،مواد غذایی،ظروف و وسایل فردی صورت میگیرد .مهم ترین این اقدامات عبارتند از: نصب توری برای در ها وپنجره ها وهواکشها تا طبقات چهارم ساختمانها،ایجاد تهویه مناسب و برقرار کردن جریان نسبتا تند هوا توسط پنکه در بالای دربهای ورودی و یا آویزان کردن نوارها یا طناب های رنگی بهمراه مهره ها و دانه هایی شبیه تسبیح در جلوی دربهای ورودی،استفاده از حشره کشهای الکتریکی تولیدکننده نور ماورای بنفش و یا دستگاههایی که ایجاد جریان های الکتریکی با ولتاژبالا وکشنده برای حشرات میکنند.البته روش های اخیر گران قیمت بوده و کاربرد محدودی دارند. بهسازی محیط عمدتا شامل اقداماتی به منظور محدودکردن و از بین بردن محلهای تخم ریزی و زاد و ولد مگسها میباشد.برای دستیابی به این هدف جمع آوری و نگهداری زباله در ظروف در بسته وکیسه های پلاستیکی ، تخلیه زباله در سطح شهر با فواصل زمانی کوتاه حداقل دوبار در هفته و دفن بهداشتی زباله از اقدامات اساسی و مهم است و همچنین دفع وجمع آوری صحیح و بهداشتی مدفوع انسان وحیوانات اهلی به خصوص در مناطق روستایی و در دامپروریها و مرغداریها و نگهداری آنها در گودالها و حوضچه های مخصوص و سر پوشیده به منظور تخمیر وپوسیدن مدفوع در کاهش جمعیت مگسها و بازیافت مدفوع به عنوان کود اقدامی بسیار مفیدمحسوب میشود.در برخی کشورها مثل هندوستان با ایجاد سیستم بیوگاز (biogas) و تخمیر مدفوع از گاز متان حاصل از تخمیر مدفوع برای سوخت استفاده میکنند. مبارزه شیمیایی با مگسها ( سم پاشی ) معمولا موقتی و مشکل است زیرا مگسها سریعا نسبت به سموم شیمیایی مقاومت پیدا کرده و توسط آنزیمهای خاص خود مثل.... سموم را تجزیه وخنثی میکنند.بهترین وموثر ترین روش کنترل مگسها بهسازی و رعایت بهداشت محیط زیست است و حشره کشها را فقط به عنوان مکمل این عمل باید به کار برد نه بعنوان جانشین شونده.مگسها نسبت به سم د.د.ت وگروه سموم کلره در تمامی جهان نسبت به سموم فسفره در خیلی از نقاط و نسبت به کارباماتها و پیرتروئیدها(سموم آلی گیاهی) در بعضی مناطق خاص مقاومت پیدا کرده اند. ممکن است به صورت ابقایی در سطوح محل تماس و استراحت مگسها صورت گیرد و یا از طناب و نوارهای آغشته به سمومی چون دیازینون ،مالاتیون ،پروپوکسور و دیمتوات و آویزان کردن آنها از سقف اتاقها و سالنها استفاده شود.تهیه وکاربردطعمه های مسموم جامد یا مایع شامل سم به میزان1تا 2درصد وقند به میزان 10درصد در آب و مصرف این سموم در اطراف ساختمانها و یا مالیدن آنها به پایه ها و تیرکها و یا دیوارها نیزمیتواند موثر باشد.سموم ممکن است به صورت آئروسل یا اسپری تحت فشار در اماکن سرپوسیده مصرف شوند.همچنین میتوان با سمپاشی به صورت امولسیون یا سوسپانسیون در سطح و درون توده های زباله،مدفوع دام و طیور در دامداریها ومرغداریها به صورت هفتگی اقدام به لاروکشی و مبارزه با لارو مگسها نمود.در روشهای بیولوژیک اساس کار شناسایی،پرورش و رهاسازی دشمنان طبیعی و عوامل بیماریزای مگسها در طبیعت است.عوامل بیولوژیک متعددی در طبیعت باعث مرگ و میر مگسها وکاهش جمعیت آنها میشوند.یکی از مهمترین و کاربردی ترین این عوامل که در بسیاری از مناطق دنیا شناسایی و حمایت شده اند ،زنبور های پارازیتوئید شفیره مگس موسوم به Spalangia هستند که با جستجو و شناسایی و تخمگذاری درون شفیره مگس خانگی و تغذیه لارو زنبور از شفیره باعث مرگ آنها میشوند.همینطور استفاده ازسوسکهای Ateuchus و Scarabaeus از خانواده Scarabeidae که به سوسکهای تاپاله یا Dung beetles معروفند اقدامی سودمند است.رها سازی این سوسکها در استرالیا باعث کاهش محسوس جمعیت مگسها شده است.این سوسکها با قطعه قطعه کردن مدفوع تازه و غلطاندن و به زیر خاک بردن آن به منظور تخم ریزی و تغذیه نوزادان خود از مدفوع، باعث جمع آوری و خارج شدن مدفوع از دسترس مگسها ودر نتیجه از بین رفتن محل تخمریزی آنها می شوند.به این سوسکها در آسیای دور و ژاپن سوسک های مقدس گفته میشود.انواع متعددی ازین سوسکها در ایران وجود داشته و به طور طبیعی فعال هستند.
مگسهای اصطبل (Stomoxys calcitrans) حشره ایست شبیه مگس خانگی به رنگ خاکستری و به طول 5 الی 6 میلیمتر و دارای 4 نوار تیره طولی در پشت سینه که به راحتی و با کمی دقت میتوان با مشاهده یک خرطوم زننده باریک و بلند در جلوی سر آن را از مگس خانگی و سایر مگسهای مشابه شناسایی کرد.آریستا در سمت بالا دارای مو ومنشعب است و رنگبندی بال آن شبیه مگسهای موسینا میباشد.از نظر بیولوژی هر دوجنس نر و ماده خونخوار هستند و به آسانی انسان و حیوانات را مورد گزشهای دردناک قرار میدهند.حشرات بالغ روز فعال و اگزوفیل هستند و کمتر وارد اماکن سرپوشیده میشوند.به این حشرات مگس سگ نیز گفته میشود.تخم ریزی بیشتر در توده های گیاهان و علوفه در حال تخمیر و فساد و در اطراف جویبارها و انبار های علوفه صورت میگیرد ولی این مگسها قادر به تخمریزی در مدفوع حیوانات وکاه و علوفه و مخلوط شده با ادرار و مدفوع دامها در کف دامداریها و اصطبلها نیز هستند و تخمها پس از 1 الی 4 روز تفریخ شده و لاروهای سفید وخروطی شکل از آنها خارج میشوند.لاروها دارای سوراخهای تنفسی عقبی مشخص و با فاصله زیاد از یکدیگر هستند.این سوراخها داری سه اسلیت Sشکل ،پریتریم ضخیم و یک باتون مرکزی نامشخص هستند.دوره لاروی در شرایط ایده آل 6تا 8 روز و در هوای سرد 4 الی 5 هفته طول میکشد.شفیره ها شبیه شفیره مگس خانگی میباشند ولی سوراخهای تنفسی فاصله دار در آنها دیده میشوند که پس از 5 الی 26 روز حشره بالغ از آنها خارج میشود.
الف)اهمیت پزشکی مگس اصطبل : هردوجنس نر وماده با ایجاد گزش باعث درد و سوزش موضعی شدید میشوند ولی گزش آنها عوارض و عکس العمل های پوستی نسبتا کمی به همراه دارد .زمانی که تعداد آنها زیاد باشد فعالیتهای عادی انسان را مختل کرده و با ایجاد مزاحمت و ناراحتی به خصوص در صنعت گردشگری،خسارات اقتصادی بدنبال دارند.خسارات قابل توجه اقتصادی از طریق کاهش وزن دام و تولیدات دامی میشود که برای مثال خسارت این حشرات در سال 1965 در ایالات متحده آمریکا بالغ بر 142 میلیون دلار بوده است.مگس اصطبل از لحاظ انتقال مکانیکی بیماریهایی مثل سیاه زخم و تریپانوزومیازیس ناشی از T.evanesi و T.brucieدارای اهمیت هستند و احتمال انتقال بیماری هایی مثل فلج اطفال ،تب راجعه ،تب مالت و باد سرخ نیز توسط آنها وجود دارد ولی قابل توجه نیست.مگس اصطبل گاهی ممکن است باعث نقل وانتقال تخم مگسهای مولد میاز به نام Dermatobiia hominis باشد.
ب)مبارزه با مگس اصطبل:روشهای بهسازی محیط زیست از طریق جمع آوری علوفه در حال تخمیر ،نظافت محیط زیست و جمع آوری و تخلیه فضولات دامی در کف اصطبلها و دامداریها باعث کاهش جمعیت مگسها میشود. سمپاشی مواد فوق نیز در کاهش جمعیت لارو ومگس تا حدی موثر است.در محلهای آلوده میتوان سموم شیمیایی را به صورت آئروسل و میست برای مبارزه با مگس بالغ مصرف نمود.تا کنون مقاومت نسبت به حشره کش های شیمیایی در مگس اصطبل گزارش نشده است.
مگس های تسه تسه خانواده گلوسینیده (Glossinidae) این خانواده شامل یک جنس به نام Glossia و 30 گونه و زیرگونه است که همگی خونخوار و از جهت گزش و انتقال بیماری خواب حایز اهمیتند وبه مگسهای تسه تسه (tsetse flies) معروفند.پراکندگی این مگسها محدود به مناطق گرمسیری آفریقا بین عرض شمالی 15 و عرض جنوبی 20درجه است.از نظر مرفولوژی دارای بدنی نسبتا قوی به طول 6تا 15 میلیمتر و به رنگ زرد تا قهوه ای هستند.از نظر بیولوژی هر دوجنس خونخوار بوده و روز فعال هستند و بیشتر از طریق قدرت بینایی و رنگ و حرکات میزبان به طرف آن جلب میشوند.حشرات ماده لارو زا (Larviparous) و شفیره زا (Pupiparous) هستند.
اهمیت پزشکی مگسهای تسه تسه این مگسها علاوه بر خونخواری و ایجاد تحریکات پوستی و مزاحمت برای انسانها و حیوانات ،ناقلین تریپانوزومهای آفریقایی شامل Trypanosoma gambience و T.rhodesience عامل بیماری خواب (Sleeping Sickness) در انسان و بعضی حیوانات هستند. مبارزه با مگسهای تسه تسهبه دلیل تنوع فعالیت مگسهای بالغ و نحوه خاص تولید مثل آنها روشهای مبارزه بسیار محدود و غالبا شامل سمپاشی هوایی مناطق آلوده توسط هواپیما یا هلی کوپتر های سمپاش به طریقهU.L.V و با استفاده از سموم مناسب مثل پیرتروئیدها است که حداقل تاثیر را روی محیط زیست داشته باشند .همچنین به منظور کنترل یا ریشه کنی بیماری خواب در سالهای اخیر مورد توجه و موفقیت آمیز بوده است.در بعضی از مناطق ،تغییر پوشش گیاهی و از بین بردن گیاهان و محل های تخم ریزی و استراحت مگسها و همینطور از بین بردن حیوانات وحشی میزبان مگس انجام گرفته و علی رغم موفقیت نسبی در کاهش جمعیت مگسها ،به دلیل بر هم زدن اکوسیستم منسوخ شده اند.
بیماری میاز ومگسهای مولد میاز Myiasis تعریف و تقسیم بندی میازمیاز بیماری ایست ناشی از حضور لارو مگسها در بافتهای زندهبدن مه این وررود و حضور لارو ممکن اسن از طریق زخم و جراحات پوستی و یا از طریق حفرات طبیعی بدن مثل دهان،گوش،چشم و دستگاه تناسلی ادراری صورت گیرد.خانواده های متعددی از مگسها دارای انواع مولد میاز هستند.تقسیم بندی های متفاوتی برایمیاز ارایه شده است. اولین تقسیم بندی انواع میاز که بیشتر در پزشکی مورد توجه است و جنبه کلینیکی و درمانی دارد بر اساس عضو یا بافت مورد تهاجم است بر این اساس میاز شامل انواع میاز های پوستی(Dermal Myiasis)،میاز چشم(Ophthalmic .M)، میاز گوش(Auricular.M)،میاز حلقريا،گلو و سینوسهای بینی (Nasopharyngeal.M)،میازهای قسمتهای مختلف دستگاه گوارش مثل معده،روده و رکتوم (Gastric.intestinal or rectal ) و میاز تناسلی ادراری(Urogenital.M) خواهد بود.تقسیم بندی دیگر میازها بر اساس عادات پارازیتیسم مگسهای مولد میتز صورت گرفته که عبارتند از:1-میازتصادفی،اتفاقی یا دروغین(accidental or entric or pseudomyiasis): در این حالت لارو مگس به طور طبیعی تمایلی به پارازیته کردن و حضور در بدن موجودات دیگر نداشته و قادر به ادامه حیات در بدن میزبان نیست وورود آن به بدن کاملا به شکل تصادفی صورت میگیرد .2- lمیاز اختیاری یا ثانویه Facultative Myiasis :در این حالت لارو مگس به طور طبیعی زندگی غیر انگلی داشته و بر روی لاشه و مواد گوشتی غیر زنده رشد و تغذیه می کند. در صورت وجود شرایط مناسب مثل زخمهای عفونی روباز گوش و دستگاه تناسلی ادراری عفونی و دارای ترشح ، ممکن است مگس ماده تخم یا لارو خود را روی این ضایعات قرار داده و ایجاد میاز کند.3-میاز اجباری یا اختصاصی obligatory or specific Myiasisدر این حالت لارومگس حتما باید درون بافت های زنده رشد و تغذیه کند و قادر به ادامه حیات در بافتهای مرده یا جسد نیست.مهترین خانواده مگسها از لحاظ ایجاد میاز اجباری درانسان خانواده Calliphoridea و در درجه دوم خانواده Sarcophagidea هستند. خانواده کالیفوریده(Calliphoridae)به حشرات این خانواده Blow Flies یا مگس گوشت یا مگس آبی وسبز نیزگفته میشود.لارو بسیاری از گونه ها از جسد حیوانات تغذیه کرده و در انهدام لاشه حیوانات بزرگ نقش مهم و مفیدی دارند ولی تعداد کمی از گونه ها نیز ایجاد میاز های خطرناک در انسان وحیوانات میکنند .اکثر گونه های این خانواده رنگهای فلزی یا متالیک سبز،آبی،سرمه ای و مسی هستند که تشخیص آنها را ساده میکند ولی در مناطقی از آفریقا گونه های غیر متالیک نیز دیده میشوند.
خانواده سارکوفاژیده(Sarcophagidea)به حشرات این خانواده مگسهای شطرنجی یا گوشت(Flesh Fly) گفته میشود.تمامی اعضای این خانواده لاروزا هستند.بیشتر اعضای این خانواده دوره لاروی خود را درون گوشت ، مواد درحال فساد وجسد حیوانات مختلف سپری میکنند واز جهت انتقال مکانیکی عوامل بیماریزا دارای اهمیت هستند.برخی از گونه ها به عنوان پارازیتوئید و انگل حشرات دیگرو حلزونها عمل میکنند و بعنوان حشرات مفید محسوب میشوند.تعداد کمی از گونه ها متعلق به جنسهای Wohlphartia و Sarcophaga قادر به ایجاد میاز در انسان و حیوانات هستند و ایجاد خسارت قابل توجهی در دامپروری و بهداشت میکنند.الف-مرفولوژی و بیولوژی مگسهای سارکوفاگا: اکثرا مگسهای درشت به طول 11 الی17 میلی متر و به رنگ خاکستری روشن تا تیره و بدن پوشیده از مو هستند.فرم بالغ دارای سه نوار تیره طولی در پشت سینه و صفحات کوچک تیره و روشن شبیه به صفحه شطرنج در پشت شکم هستند و نام مگسهای شطرنجی نیز مربوط به این صفت آنهاست. مهمترین گونه های این جنس از نظر تولید میاز S.carnaria و S.haemorrhoidalis هستند که گونه دوم پراکندگی وسیعی در آمریکا ،اروپا ،آفریقاو آسیا دارد.بیشتر گونه های این جنس پوسیده خوار و لاشه خوار هستند ولی به زخمهای چرکی و عفونی نیز جلب شده، در این صورت اکثرا از چرک و بافتهای مرده تغذیه کرده و خسارت چندانی ایجاد نمیکنند.میاز ناشی از آنها اکثرا اختیاری یا تصادفی است ودر صورت ایجاد میاز تصادفی گوارشی عوارض قابل توجه و دل درد های شدید به وجود می آورند. مگسهای مولد میاز با اهمیت پزشکی کم(خانواده های Oestridae - Hypodermatidea - Gasterophilidea - Cuterbridae)چندگونه از مگسهای خانواده Oestridae در بسیاری از حیوانات اهلی مثل گوسفند،بز،گاو و گاهی در انسان ایجاد میاز میکنند . به لارو این مگسها Head maggots گفته میشود.مهمترین گونه آن از نظر پزشکی که در مناطق مختلف ایران نیز شایع و باعث ایجاد میاز در گوسفند و بز و در نتیجه خسارات اقتصادی فراوان در دامپروری میشود Oestrus ovis است. به این مگس Sheep bot یا Sheep warble ودر فارسی مگس سینوس بینی گوسفند یا مگس سسپو گفته میشود. این مگسها شبیه زنبورهای عسل هستند و بدنی ستبر و پهن به طول 12الی 14 میلیمتر دارند .رنگ بدن زرد رنگ پریده تا قهوه ای روشن با لکه های نا منظم قهوه ای تیره،مشکی و خاکستری روشن در سطح شکم است .مگسهای ماده در اطراف گله های گوسفند پرواز کرده و در زمان مناسب تعداد زیادی لارو مجموعا تا 500لارو بر روی بینی گوسفندان رها میکنند.لاروها به درون سینوسهای بینی خزیده و مستقر میشوند.
روشهای پیشگیری و درمان میازبه منظور پیشگیری از ابتلای به میاز در مناطق آلوده میبایست اقدامات زیر انجام گیرد:1- پوشاندن وضدعفونی کردن زخمهای سطحی به صورتی که در معرض مگسها قرار نگیرد.2- درمان سریع بافتها و اندامهای عفونی مثل گوش ،چشم و دستگاه ادراری در صورت داشتن ترشح چرکی.3- توصیه به افراد برای ایجاد پوشش مناسسب در بچه ها و بخصوص دختر بچه ها برای جلوگیری از ابتلا به میاز تناسلی-ادراری و مقعد و رعایت نظافت فردی.4- توصیه به دامداران وچوپانها در مناطق آلوده در مورد استفاده از کلاه های محافظ سر و صورت.5- چرای دامها در صورت لزوم در شب.در صورت ایجاد میاز در زخم و یا پوست اولین اقدام پوشاندن محل آلودگی با لایه ای از روغن های نفتی مثل پارافین است.این اقدام باعث مسدود کردن سوراخهای تنفسی عقبی لاروها و خارج شدن آنها از محل زخم برای دستیابی به اکسیژن است،سپس بلافاصله باید لاروها را خارج کرد.در صورت لزوم میبایست لاروها را با جراحی از پوست یا عضو مورد تهاجم به خصوص چشم یا گوش خارج کرد .در میازهای حلق و گلو خوردن روغن ولرم و کشیدن سیگار باعث تحریک لاروها و رها شدن آنها از مخاط گلو میشود.در مناطق جنوبی ایران عشایر در صورت ابتلای به میاز گلو گلوله های پارچه ای متصل به یک ریسمان تهیه و آن را چندین بار قورت داده و بیرون میکشند و تا حدودی لاروها را از مخاط جدا میکنند. برای مبارزه با مگسهای مولد میاز راه های عملی بسیار محدود است.در مورد دامها مبارزه با کنه ها و اکتوپارازیت های دام،جلوگیری از زخمی شدن بدن دامها و در صورت ایجاد زخم درمان سریع و محفوظ نگه داشتن دام تا زمان بهبودی زخم های سطحی از اقدامات پیشگیری کننده محسوب میشود.سمپاشی منازل اطراف دامداری ها و محلهای استراحت مگسهای بالغ به شکل محدود ممکن است مفید باشد.روش موفق مبارزه با مگسهای مولد میاز به خصوص کوکلیومایا هومینی وراکس مبارزه ژنتیکی از طریق پرورش نرهای عقیم و رها سازی آنها در طبیعت بوده است که پس از چندین نوبت رهاسازی به تعداد 150میلیون نر عقیم در هفته و با توجه به اینکه نرهای عقیم در جفتگیری با مگسهای ماده در طبیعت با نرهای سالم رقابت کرده و باعث غیر بارور شدن تخمهای تولید شده میشوند ،کاش چشم گیری در جمعیت این مگس در مناطق تحت مبارزه در جنوب آمریکا تا مکزیک ایجاد شده و تقریبا در ایالات متحده ریشه کن گردیده است.البته از سال 1972 به دلیل آلودگی مجدد برخی مناطق پاکسازی شده وکاهش قدرت مگسهای عقیم مشکلاتی در این روش مبارزه نیز ایجاد شده است.منبع:سمپاشی منازل]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:21:51 +0000
سمپاشی سوسک http://mathworks.ir/forum/4--/21228--#21228 http://mathworks.ir/forum/4--/21228--#21228
1-سوسک (سوسری) آمریکایی American cockroach [عکس: %20%20amrica%20cockroaches.jpg]سوسک آمریکایی یا Periplaneta americana بزرگترین گونه در ایران بوده و 30 تا 40 میلی متر طول دارد. رنگ بدن قهوه ای متمایل به قرمز و تیره است. منشاء این گونه جنوب آمریکاست ولی در حال حاضر پراکندگی جهانی دارد و در اکثر نقاط دنیا یافت می شود . هر دو جنس دارای بالهای رشد یافته و کامل هستند و گاهی پرواز می کنند. پرونوتوم در این گونه دارای دو لکه تیره تقریباْ گرد در زمینه قهوه ای روشن است که به تشخیص این گونه کمک می کند. سوسک های (سوسری) آمریکایی بیشتر در قسمتهای گرم ساختمان ها مثل آشپزخانه ، شوفاژخانه،انباری و درون چاههای فاضلاب و زیر کف شورها زندگی کرده،با تاریک شدن محل از مخفیگاه های خود خارج و شروع به فعالیت و تغذیه می کنند.حشرات بالغ حدود یکسال یا بیشتر عمر کرده و در طول این مدت بسته به شرایط غذایی تعداد زیادی کپسول تخم تولید می کنند که ااوتکا نام دارد و گاهی تعداد آنها به 90 کپسول می رسد. هر کپسول تخم حاول 14 الی 48 نوزاد است که پس از یک ماه الی چهل و پنج روز باز می شوند. طول دوره نمفی در این گونه به 2.5 الی 3 سال می رسد و در این مدت تا 12 بار پوست اندازی می کنند. نسبت به خشکی و بی غذایی تا چندین هفته مقاوم هستند. سوسری ها اکثراً به طور فعال از ساختمانهای آلوده به مناطق غیر آلوده منتشر شده و به راحتی از زیر در و لابلای پنجره ها و کانالهای فاضلاب و زباله وارد ساتمان می شوند. تخم آنها نیز توسط اثاثیه و لوازم آلوده منزل از محلی به محل دیگر منتقل می شوند.

2- سوسک (سوسری ) آلمانی German cockroach
[عکس: %20%20%20%20german%20cockroach.jpg]
سوسک (سوسری) آلمانی یا Blatella germanica پراکندگی جهانی دارد. این سوسری جثه ی کوچکی به طول 12 الی 16 میلی متر و به رنگ قهوه ای روشن دارد. در این گونه نیز بالها کامل است ولی در سطح پشتی پرونوتوم دو نوار تیره ی موازی دیده می شود. شکم در نرها باریکتر و مجهز به چهار زایده ی انتهایی است ولی در ماده ها شکم پهن تر و فقط یک جفت سر سی دارد. این گونه دارای تحرک زیاد بوده و بیشتر در قسمتهای گرم و تاریک ساختمانها مخفی هستند و برخلاف گونه قبلی کمتر وارد فاضلابها و چاهها می شوند. دوره نمفی کوتاهتر و 2 تا 4 ماه طول می کشد .سوسری های ماده برای مدت طولانی کپسول تخم خود را در پشت بدن نگه داشته و کمی قبل از باز شدن آن را در محل مناسبی قرار می دهند. ولی سایر گونه ها معمولاً پس از تشکیل تخم، آن را در محل مناسب می چسبانند و مدت کوتاهی آن را حمل می کنند . در ایران بیشترین آلودگی به خصوص در سطح تهران مربوط به دو گونه ی ذکر شده اخیر است. سوسری های آلمانی بیشتر قسمتهای مرتفع ساختمان ها و مجتمع های مسکونی و بیمارستانها را آلوده می کنند. در صورتی که سوسک (سوسری های ) آمریکایی در قسمتهای پایین ساختمانها،چاههای فاضلاب، آشپزخانه ها و رستورانها دیده می شوند. سوسک های (سوسری) آلمانی در اکثر نقاط دنیا نسبت به بسیاری از سموم شیمیایی مقاومت پیدا کرده اند و این مسئله مبارزه با آنها را دچار مشکل ساخنه است.


3- سوسک (سوسری) شرقیOriental cockroach

[عکس: orientalroach.jpg]
سوسری شرقی یا Blatta orientalis دارای بدنی تقریباً سیاه رنگ و به طول 22 الی 27 میلی متر است. در این گونه دو شکل جنسی به صورت بی بالی در ماده ها و کوتاهی بال تا نمیه بدن در نرها دیده می شود. پرونوتوم نیز سیاه رنگ و بدون لکه است. این گونه بیشتر در مناطق گرمسیر یافت می شوند.

4-سوسری مصری یا Egyptian cockroach

[font=tahoma,sans-serif][عکس: Paegyptiaca.jpg]
سوسک (سوسری ) مصری Polyphaga egyptica گونه ای تقریباً وحشی بوده و به ندرت دورن منازل دیده می شود. اکثراً در باغچه ها و مراتع زندگی کرده و اهمیت بهداشتی ندارد. رنگ بدن سیاه و مات و به طول 2.5 الی 3.5 میلی متر است. این گونه دو شکلی جنسی شدید دارد. ماده ها کاملاً بدون بال با بدنی برجسته و شبیه لاک پشت با بندهای مشخص هستند که در فارسی به بالشتک مار معروف است ولی نرها دارای پرونوتوم بزرگ و بالهای کاملاً رشد یافته و بزرگ هستند.

5- سوسک (سوسری) استرالیایی Australian cockroach
[عکس: Periplaneta_australasiae.jpg]
سوسک استرالیایی به نام Periplaneta australasiae نسبت به گونه های قبلی پراکندگی و وفور محدودتری دارد. این گونه سوسری ها به رنگ زرد و کاملاً بور بوده، بدنی کشیده،باریک و ظریف به طول 25 الی 30 میلی متر دارند. پرونوتوم آنها دارای لکه است.

اهمیت پزشکی سوسری ها
سوسری ها به دلیل ارتباط زیاد با مدفوع،برای سمپاشی سوسک زباله و مواد آلوده از یک طرف و ارتباط با آشپزخانه ها، مواد غذایی، ظروف و محیط زندگی انسان از سوی دیگر به عنوان حشراتی کثیف و ناقل عوامل بیماریزای متعدد به انسان شناخته شده اند. حضور این حشرات به خصوص در رستوران ها،نانوایی ها،بیمارستانها و کارگاههای تولید مواد غذایی اهمیت بسیاری داشته و باعث انتقال و شیوع عفونت های ویروسی،باکتریایی و انگلی دستگاه گوارش و عفونت های بیمارستانی می شوند. سوسکهای حمام اکثراً عادت به برگرداندن بخشی از مواد غذایی خورده شده و ریختن مدفوع خود در محل های مختلف دارند که این مطلب به انتقال بیماریها و عوامل بیماریزا کمک می کند. سوسریها عامل بیماریها ی مثل فلج اطفال، آمیبیاز، ژیاردیازیس، بالانتیدیازیس و باکتریهای روده ای مثل اشرشیا کولای،انواع سالمونلا ، استافیلوکوکوس اورئوس، شیگلا دیسانتری و یا حتی توکسوپلاسموز را از طریق خوردن و یا تماس با مدفوع گربه و آلوده شدن به انگل ، به شکل مکانیکی به انسان منتقل می کنند.همچنین سوسری های میزبان واسط نماتدهایی که عمدتاً انگل موش و حیوانات و ندرتاً انسان هستند، می باشند.گزش سوسری ها و ریختن ترکیبات سمی موجود در همولنف و مدفوع آنها مثل کانتریدین در سطح پوست ایجاد عوارض پوستی و حتی زخم می کند. مدفوع و ترشحات بدبوی سوسری ها برای برخی افراد حساسیت زا بوده و در آنهای عوارض تنفسی و آلرژیک ایجاد می کند.

روشهای مبارزه با سوسک ها
مبارزه شامل روشهای غیر شیمیایی و شیمیایی است :روشهای غیر شیمیایی شامل اقداماتی است که از ورود سوسریها به منازل و اماکن جلوگیری کرده و همچنین محیط را برای زندگی آنان نامناسب می کند. برای جلوگیری از ورود آنها باید اقدام به نصب توری برای پنجره ها و نصب نمد یا اسفنج در زیر درهای ورودی به شکلی که با کف تماس داشته باشد،نمود.لوله های فاضلاب ،دستشویی و ظرفشویی ها حتماً باید دارای سیفون مخصوص باشند. رعایت نظافت محیط و جمع آوری پسماندهای غذاها و خشک و تمیز نگه داشتن محیط از افزایش جمعیت سوسریها تا حد قابل ملاحظه ای جلوگیری می کند. با این حال در صورت استقرار سوسریها در محل، اقدامات فوق باعث از بین رفتن آنها نشده و می بایست مبارزه شیمیایی ( سم پاشی ) انجام داد.برای سمپاشی سموم مختلفی پیشنهاد شده است که بدلیل مقاومت سوسکهای آلمانی حتماً باید قبل از مصرف سموم از مقاومت و حساسیت آنها اطمینان حاصل کرد.طبق تحقیقات انجام شده،مشخص گردیده که سوسک های آلمانی نسبت به سموم کلره مقاوم هستند. و از این سموم برای مبارزه نمی توان استفاده کرد. سموم فسفره،کارباماتی و پیرتیروئیدی را می توان برای مبارزه با سوسک ها به کار برد.گرد یا محلول و یا پودر های قابل تعلیق سمومی مثل بایتکس،مالاتیون، دیازینون، دورسبان، دی دی وی پی ، بایگون، سوین و پرمترین را می باید به شکل سمپاشی ابقایی و در محل های تردد و استراحت سوسری ها مثل شکاف دیوارها،شوفاژ خانه ها، پشت کابینت ها و یخچال و وسایل دیگر موجود در آشپزخانه ها سمپاشی نمود.در محل های غیر قابل دسترس برای،می توان از آئروسلها استفاده کرد. تهیه و مصرف طعمه های مسموم 1 درصد از سموم فسفره و کارباماتی به همراه گلیسرول نیز مفید است.از روشهای دیگر مبارزه که چندان رایج نیستند، می توان به استفاده از دستگاه های مولد ارتعاشات صوتی با فرکانس بلند Ultra sound که باعث دور کردن سوسری ها می شود، اشاره کرد. زنبورهای پارزیتوئید مختلف از جمله زنبورهای خانواده Evaniidae به طور طبیعی سمپاشی کپسول تخم سوسریها را پارازیته و نابود می کنند. این زنبورها در اکثر نقاط ایران یافت می شوند.منبع:سمپاشی سوسک]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:17:04 +0000
سمپاشی رتیل http://mathworks.ir/forum/4--/21227--#21227 http://mathworks.ir/forum/4--/21227--#21227 رتیل یك بند پای شكارچی است كه از حشرات و جانوران كوچك تغذیه میكند چون بیشتر حشرات شبها فعالند و بسوی نورجذب میشوند رتیل برای شكار این حشرات شبها اقدام می نماید و برای شكار آنها روی تیرهای برق و در زوایای توالت های صحرایی قرار میگیرد . رتیل ها دارای جثه بزرگ و پشمالو می باشند كه ظاهر ترسناك به آنها میدهد. فاقد غدد سمی


برای تولید سم و فروش سم کشاورزی همچنین فاقد نیش می باشند بنابراین توانائی گزش ندارند .افرادی كه شبها در آلونكها استراحت میكنند و كسانیكه ازسرویسهای بهداشتی استفاده میكنند ممكن است رتیل ها از قسمت فوقانی برروی فرد افتاده با استفاده از قطعات دهانی خود او را گاز بگیرند بهمین دلیل بدن انسان زخمی شده و در اثر تماس با خاك و سایر فاكتورها دچار عفونت ثانوی میگردند. رتیلها فقط ممكنست جهت دفاع از خود گاز بگیرند.


[عکس: rotail.jpg]
بعضی از سموم رتیلها مانند سم رتیل بیوه سیاه , روی انتقال عصبی – عضلانی اثر می كنند . در حالیكه برخی دیگر فقط منجر به نكروز نسجی می شوند . سم رتیل بیوه سیاه , باعث افزایش آزاد شدن استیل كولین در محل تماس عصبی عضلانی می شود . این رطیل به رنگ سیاه زغالی براق با شكم قرمز ( به شكل ساعت شنی ) , به طول 1 تا 5 سانتی متر است .
تظاهرات بالینی شامل درد بی حس كننده و مبهم در اندام گرفتار , سفتی عضلات اندام آسیب دیده , سردرد , سرگیجه , خیزپلك , التهاب ملتحمه , بثورات و خارش جلدی , تهوع و استفراغ , تعریق و جاری شدن بزاق , ضعف و در موارد شدید , افت فشار خون و تغییرات الكتروكاردیوگرام مشابه مسمومیت با دیگوكسین است . جهت درمان و رفع سفتی عضلات , باید از 10 تا 20 میلی متر محلول گلوكونات كلسیم 10 % استفاده نمود .

كنترل
الف - رعایت موارد بهداشت محیط شامل :
1- ایجاد دیواره سیمانی ، شیشه ای وسنگی به ارتفاع لااقل 1 متر از سطح زمین.
2- از بین بردن علفهای هرز در اطراف اماكن مسكونی كه پناهگاه مناسبی برای رتیل هاوعقربها است.
3- درا خصوصاً درزوایا و قسمت فوقانی دیوارها
4- خارج كردز گیری شكافها و شیارهای مربوط به دیوارهن نخاله ها از اطراف ساختمانها و اماكن مسكونی.
ب- نگهداری ماكیان در منازل مسكونی و سمپاشی منازل بمنظور تغذیه از عقرب و رتیل و عنكبوت.
ج- مبارزه شیمیائی :
استفاده از حشره كشها و فروش سم با توجه به این مسئله كه تاكنون هیچگونه مقاومتی در مورد رتیلها نسبت به سموم و حشره كشها گزارش نشده است لذا می توان از حشره كشها ی بهداشتی موجود جهت سمپاشی استفاده نمود.منبع:فروش سم کشاورزی]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:16:20 +0000
سمپاشی مار http://mathworks.ir/forum/4--/21226--#21226 http://mathworks.ir/forum/4--/21226--#21226 روش صحیح گرفتن مار ( آموزش مارگیری) در طبیعت : قدم اول : قبل از مارگیری بایستی نوع مار از لحاظ سمی و یا غیر سمی بودن تشخیص داده شود.این کار کمک زیادی به کاهش استرس خود مارگیر و احتیاط در روش مارگیری می کند.مارهای سمی خیلی کند حرکت می کنند و سر مثلثی شکل دارند و چشم های باریک و کشیده (به اصلاح شکل الف ) دارند و دارای دم هستند . یعنی انتهای بدن خیلی سریع باریک و نازک مثل دم موش می شود.مارهای غیر سمی خیلی سریع حرکت می کنند و چشمان گردی دارند و گاز می گیرند ولی نیش ندارند و بدن یک تکه هست و دم ندارد.اگر در ایران هستید با انواع مارهای ایران آشنا شوید و تصاویر آن را به خاطر بسپارید.(تصاویر مار)قدم دوم :برای گرفتن مار اول مار را به محیطی هدایت کنید که بتوانید به حرکات مار مسلط باشید و کنترل کنید.می توانید با یک جسم مثل یک تکه چوب اینکار را بکنید. توجه داشته باشید که برخی مارها (عموماً) غیر سمی سرعت زیادی دارند و تمام مارها دارای قدرت پرش زیادی هستند .در پشت سر مار بایستید . نکته قابل ذکر این است که هر چقدر انسانها از مارها وحشت دارند مارها چند برابر بیشتر از انسانها میترسند و معمولاً قصد فرار از انسان را دارند و می خواهند از محل دور شوند و معمولاً پشتشان به سمت ما هست.قدم سوم :1-روش اول مارگیری با دست : با یک حرکت سریع با دست راست از انتهای بدن مار می گیریم . یعنی بیست سانتیمتری انتهای بدن مار و نرسیده به دم،چون اگر از دم مار بگیریم احتمال کنده شدن دم وجود دارد یا احتمال دارد مار به سمت خود فرد بپیچد.(می توانیم مار را از زمین بلند کرده و تاب دهیم تا گیج شود). مار را روی زمین می گذاریم و پای چپ را روی سمت سر حیوان می گذاریم و فشار ملایمی می آوریم .سپس با انگشت شست دست چپ روی سر مار فشار می دهیم و با انگشت اشاره فک مار را می گیریم و فشار می دهیم . پس از کنترل سر، مار دیگر خطری ندارد.و با دست راست نیز انتهای بدن حیوان را میگیریم و بلند می کنیم.2- روش دوم مارگیری با چوب : انتهای چوب را روی سر حیوان قرار می دهیم اگر چوب رو محکم و در محل مناسب قرار بدین عملا از مار کاری بر نمیاد.ابتدا با انگشت اشاره ترجیحا دست راست محکم رویه سر مار فشار بیارید اصلا از کج و کوله شدن فک مار و یا بیرون زدنه زبونش نگران نباشید و حتما انگشتتونو محکم رویه سرش فشار بدین اگه فشار کم باشه مار براحتی میتونه از زیر دستتون فرار کنه و احتمالاًهم اولین کارش نیش زدن شما خواهد بود.در مرحله بعد همچنان که فشار انگشت رویه سر مار ادامه داره جای انگشت اشارتون رو باانگشت شست دست چپ عوض کنین یعنی اروم انگشتتونو رویه سر مار بکشین و خارج کنین و پشت سرش انگشت شست رو جایگزین کنیدحال دست راست ازاد میشه و بعد انگشت اشاره رو زیر فک مار ببرید و با این روش کاملا سره مار در اختیارتون هست و امکان هیچ اسیبی نمیباشد.بعد از گرفتن مار تاکید میکنم که با دست راست حتما دم مار رو نگه دارین.در زیر تصاویر مارگیری (مراحل گرفتن مار) به ترتیب نمایش داده می شود :[عکس: %201.jpg][عکس: %202.jpg] [عکس: %203.jpg][عکس: %204.jpg][عکس: %205.jpg][عکس: %206.jpg][عکس: %207.jpg] [عکس: %208.jpg][عکس: %209.jpg][عکس: %2010.jpg] مقاله زیر چکیده کتاب " مار های ایران " اثر ماندگار مرحوم دکتر محمود لطیفی می باشد.هدف از ارایه مطالب زیر گسترش اطلاعات در رابطه با شناخت انواع مارهای ایران به منظور جلوگیری از آسیب به افراد به صورت تصادفی می باشد. خواهشمند است در صورت مشاهده مار در محیط کار یا زندگی و نداشتن اطلاعات و تجربه کافی از تماس و تحریک آنها خودداری نمایید. شرکت ارمغان بهداشت محیط با دارا بودن مارگیر های حرفه ای و کارشناسان مجرب آماده ارایه کلیه خدمات در خصوص کلیه عملیات مارگیری ( گرفتن مار ) می باشد. مارهای غیر سمی AGLYPHA
خانواده تیفلوپیده FAMILY TYPHLOPIDAE
مار کرمی شکل Typhlops vermicularis
خانواده لیپتوتیفلوپیده FAMILY LEPTOTYPHLOPIDAE
مار خاکی leptotyphlops macrorhynchus
خانواده بوآ FAMILY BOIDAE
کورمار Eryx jaculus
کورمار تاتاری Eryx tataricus
کورمار سلیمانی Eryx miliaris
کورمار شنی Eryx elegans
کورمار بلوچستانی Eryx johni
کورمار خوزستانی Eryx jayakari
خانواده کلوبریده FAMILY COLUBRIDAE
مار آبی Natrix natrix
مار چلیپر Natrix tessellata
مار گرگی Lycodon striatus
قمچه مار Coluber najadum
مار آتشی Coluber jugularis
مار قیطانی Coluber rhodorhachis
مار دستی Coluber ventrimaculatus
مار خالدار Coluber karelini
مار پلنگی Coluber ravergieri
شتر مار شیرازی Spalerosophis diadema schirazianus
مار شتری Spalerosophis cliffordi
مار گورخری Spalerosphis microlepis
مار درفشی Lytorhynchus ridgewayi
مار الماسی Lytorhynchus gaddi
گوند مار Elaphe hohenacheri
مار درختی Elaphe longissima
گوند مار Elaphe dione
مار شلاقی Elaphe quatuorlineata
گرگ مار Coronella austriaca
لوس مار oligon taeniolatus
مار سر سیاه Rhynchocalamus melanocephalus
مار کوتوله Eirenis collaris
تیرک مار Eirenis punctatolineata
مار کوتوله Eirenis meda
مار کوتوله پارسی Eirenis persicus
توله مار Eirenis coronella
مار کوتوله Eirenis modesta
مارهای نیمه سمی OPISTHOGLYPHA
افعی پلنگی Telescopus rhinopoma
سوسن مار Telescopus fallax
افعی سوسن Telescopus tessellatus
آلو سر Boiga trigonatum melanocephala
یله مار Malpolon monspessulanus
یله مار Malpolon m.insignitus
طلحه مار Malpolon moilensis
تیر مار psammophis schokari
تیر مار psammophis lineolatus
تیر مار tephrometopon lineolatum
مارهای سمی VENOMOUS SNAKES
خانواده آلاپیده FAMILY ELAPIDAE
کفچه مار naja naja oxiana
کبرا walterinnesia aegyptia
خانواده هیدروفیده FAMILY HYDROPHIDAE
مار دریایی Hydrophis cyanocinctus
مار دریایی hydrophis schistosa
مار دریایی hydrophis ornatus
مار دریایی hydrophis spiralis
خانواده ویپریده FAMILY VIPERIDAE
افعی شاخدار Cerastes cerastes
مار شاخدار Pseudocerastes persicus
مار جعفری Echis carinatus
کک مار Eristicophis macmahoniافعی دماوندی Vipera latifiiافعی دماوندی Vipera latifiiگرزه مار Vipera lebetina
افعی البرزی Vipera ursini
افعی زنجانی Vipera xanthina
افی تکابی Vipera Xanthina sp.
خانواده کروتالیده FAMILY CROTALIDAE
افعی قفقازی Agkistrodon halys
فهرست مارهای ایران بر حسب استانها
مارهای استان مرکزی
مارهای غیر سمی : مار کرمی شکل - کور مار- مارگیری - کور مار سلیمانی - مار آبی – مار چلیپر- مار آتشی- قمچه مار- مار قیطانی- مار خالدار- مار پلنگی- مار شتری- مار گورخری- مار درفشی- گرگ مار- مار سر سیاه- مار کوتوله- تیرک مار- مار کوتولهمارهای نیمه سمی :سوسن مار- افعی سوسن- افعی پلنگی- یله مار- تیر مار- تیرمار خراسانیمارهای سمی :مار شاخدار- گرزه مار یا افعی- افعی دماوندی- افعی البرزی- افعی زنجانی- افعی قفقازی
مارهای استان گیلان
مارهای غیر سمی :مار آبی- مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- مار کوتولهمارهای سمی :گرزه مار یا افعی- افعی زنجانی- افعی قفقازی-
مارهای استان مازنداران :
مارهای غیر سمی :مار کرمی شکل- کور مار- کور مار سلیمانی- مار آبی- مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- مار درفشی- گوند مار- لوس مارمارهای نیمه سمی : یله مار- تیرمار- تیرمار خراسانیمارهای سمی : کفچه مار- مار جعفری- گرزه مار- افعی البرزی- افعی قفقازی
مارهای استان آذربایجان شرقی :
مارهای غیر سمی : کور مار- کورمار تاتاری- کور مار شنی- مار چلیپر- مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- گوندمار- مار شلاقی- مار کوتوله- تیرک مارمارهای نیمه سمی :سوسن مار- یله مارمارها سمی : گرزه مار یا افعی- افعی البرزی- افعی زنجانی
مارهای استان آذربایجان غربی :
مارهای غیر سمی : کور مار- مار تاتاری- کورمار سلیمانی- مار آبی- مار چلیپر- مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- مار درختی- مار شلاقی- مار کوتوله- تیرک مارمارهای نیمه سمی :سوسن مار-یله مارمارهای سمی :گرزه مار یا افعی-افعی البرزی-افعی زنجانی-افعی تکابی
مارهای استان اردبیل :
مارهای نیمه سمی :مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- مار شلاقی- مار کوتوله پارسیمارهای نیمه سمی :یله مارمارهای سمی :گرزه مار یا افعی
مارهای استان خوزستان :
مارهای غیر سمی :مار کرمی شکل- مار خاکی- کور مار- کور مار تاتاری- کورمار سلیمانی- کورمار خوزستانی- مار چلیپر-قمچه مار- مار قیطانی- مار پلنگی- مار شتری- مار گورخری- مار درفشی- مار الماسی- مار سر سیاه- مار کوتوله- توله مار- مار کوتوله پارسیمارهای نیمه سمی : افعی سوسن- یله مار- طلحه مار- تیر مارمارهای سمی : کبرا- افعی شاخدار- مار جعفری- مار شاخدار- گرزه مار یا افعی
مارهای استان فارس :
مارهای غیر سمی :مار کرمی شکل- مار چلیپر- مار قیطانی- مار پلنگی- مار شتری- مار گورخری- تیرک مار- مار کوتوله پارسیمارهای نیمه سمی :افعی پلنگی- تیر مار- تیرمار خراسانیمارهای سمی :مار شاخدار- گرزه مار یا افعی
مارهای استان کرمان :
مارهای غیر سمی : مار کرمی شکل- قمچه مار- مار پلنگی- مار شتری- مار درفشی- تیرک مارمارهای نیمه سمی : تیرمار- تیرمار خراسانیمارهای سمی :مار جعفری- کک مار- مار شاخدار
مارهای استان خراسان :
مارهای غیر سمی : کورمار- کورمار تاتاری- کورمار سلیمانی- کور مار شنی- مار چلیپر- مار آتشی- قمچه مار- مار قیطانی- مار خالدار- مار پلنگی- مار شتری- مار کوتولهمارهای نیمه سمی :افعی پلنگی- آلو سر- یله مار- تیرمار- تیرمار خراسانیمارهای سمی :کفچه مار- مار جعفری- مار شاخدار- گرزه مار یا افعی
مارهای استان اصفهان :
مارهای غیر سمی :کورمار سلیمانی- مار چلیپر- مار اتشی- قمچه مار- مار قیطانی- مار پلنگی- مار گورخریمار های نیمه سمی :سوسن مار- افعی سوسن- تیرمار- تیرمار خراسانیمارهای سمی :مار شاخدار- گرزه ماریا افعی
مار های استان سیستان و بلوچستان :
مارهای غیر سمی :کور مار- کور مار سلیمانی- کور مار بلوچستانی- مار گرگی- قمچه مار- مار خالدار- مار پلنگی- مار شتری- مار درفشیمار نیمه سمی :افعی پلنگی- آلو سر- تیر مار- تیرمار خراسانیمار سمی : مار جعفری- مار شاخدار
مارهای استان کردستان :
مارهای غیر سمی : مار چلیپر- قمچه مار- مار قیطانی- مار پلنگی- تیرک مارمار نیمه سمی :افعی سوسنمارهای سمی : گرزه مار یا افعی-افعی زنجانی
مارهای استان هرمزگان – بوشهر
مارهای غیر سمی : کورمار خوزستان- مار آتشی- مار قیطانی- مار شتری- مار الماسیمارهای نیمه سمی : یله مار- طلحه مارمارهای سمی : مار جعفری- مار دریایی
مارهای استان همدان :
مارهای غیر سمی :مار درختی- مار شلاقی- مار چلیپر- مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- مار گورخری- تیرک مارمارهای نیمه سمی :سوسن مار- یله مارمارهای سمی :گرزه مار یا افعی – افعی زنجانیمارهای استان لرستان :مارهای غیر سمی :مار چلیپر- مار آتشی-گرفتن مار - مار پلنگی- مار گورخری- تیرک مارمارهای نیمه سمی :تیر مار خراسانیمارهای سمی :گرزه مار یا افعی
مارهای استان سمنان :
مارهای غیرسمی : مار آتشی- مار پلنگی- مار خالدار- مار قیطانی- گوند مارمارهای نیمه سمی : سوسن مار- افعی پلنگی- تیرمار- تیرمار خراسانیمارهای سمی : کفچه مار- مار جعفری- مار شاخدار- افعی قفقازی
مارهای استان زنجان :
مارهای غیر سمی : کورمار تاتاری- مار چلیپر- مار آتشی- قمچه مار- مار پلنگی- مار شتری- مار شلاقی- مار کوتوله- تیرک مارمارهای نیمه سمی : سوسن مار- یله مارمارهای سمی : مار شاخدار- گرزه مار یا افعی- افعی البرزی- افعی زنجانی
مارهای استان یزد :
مارهای غیر سمی :مار شتریمارهای سمی :مار شاخدار.منبع:گرفتن مار]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:15:13 +0000
دستمال جادویی ، کاربردها، و مزایای استفاده از آن: http://mathworks.ir/forum/4--/21225---------#21225 http://mathworks.ir/forum/4--/21225---------#21225 خواص کششی الیاف میکرو فایبر در هنگام نظافت به کمک افراد آمده و سطوح تمیز و بدون هر گونه آلودگی را تقدیم آنها می کند. به این ترتیب که، با برخورد دستمال به سطوح، خاصیت کششی دستمال، باعث به دام افتادن آلودگی ها در درون شکاف های کوچک موجود در الیاف می شود. که این آلودگی ها شامل ذرات ریز موجود بر روی سطح اعم از روغن ها و مایعات، یا حتی گرد و خاک می باشند.
همچنین دستمال جادویی آلودگی ها را تا لحظه شستشوی دستمال در درون خود جذب کرده و به آنها اجازه برگشت به محیط را نمیدهد. تا افراد از دارا بودن محیطی کاملا بهداشتی لذت ببرند.
این مزیت دستمال جادویی که تا لحظه شستشو، آلودگی ها را در درون خود حفظ میکند، آنرا از سایر دستمال ها مثل دستمال کتانی مجزا می کند. چرا که در دستمالهای دیگر مثل دستمال کتانی ، اتصال بین آلودگی ها و دستمال، فقط بر روی سطح دستمال ایجاد شده و با برخورد مجدد دستمال به سطوح دیگر، امکان جدا شدن آلودگی ها از سطح دستمال و برگشت آنها به سطوح دیگر وجود دارد.
موارد استفاده از دستمال جادویی:
دستمال جادویی قابلیت پاک کنندگی کلیه سطوح حتی سطوح صیقلی و شیشه را ،بدون بر جای گذاشتن اثری از کثیفی، پرز، رد آب یا روغن و دوده را دارد. به همین دلیل در همه جا قابل استفاده می باشد. بدین ترتیب دستمال جادویی، دستمالی تخصصی جهت نظافت منزل، آشپزخانه، کارواش، تعمیرگاه و کارگاه ها. خشک کردن سطوح صیقلی ، ظروف ، لوازم منزل ، بدنه و شیشه اتومبیل میباشد. همچنین با تنوع رنگی موجود در این محصول، نظر هر نوع سلیقه ای را به خود جذب کرده و زینت بخش محل زندگی یا کار خواهد بود.
صرفه جویی در زمان با دستمال جادویی:
دستمال جادویی به کاربر این اطمینان را می دهد که بدون انتقال آلودگی ها از نقطه ای به نقطه دیگر یا از سطحی به سطح دیگر و همچنین بدون به جا گذاشتن اثر و ردی از لکه، پرز، و خط و خش ،زمان مورد نیاز برای نظافت را به حداقل می رساند.
صرفه جویی در هزینه با دستمال جادویی :
به دلیل قدرت بالای جذب آلودگی ها در اثر وجود الیاف میکرو فایبر، برای نظافت سطوح، دیگر نیازی به مواد پاک کننده صنعتی و شیمیایی نمی باشد. در نتیجه هم از پرداخت هزینه خرید شوینده و پاک کننده جلوگیری شده است و هم از ایجاد آسیب ، خراش و خوردگی بر روی سطوح جلوگیری می شود.
وهمچنین به دلیل ماندگاری وعمر بالای این دستمال ها و نیز قابلیت شستشوی مکرر آنها بدون افت کیفیت حتی در ماشین لباسشویی، با خرید آنها، از خرید مکرر سایر دستمال ها مثل دستمال کتان و پرداخت هزینه مکرر جلو گیری می شود.
حفظ بهداشت و سلامتی با دستمال جادویی:
خاصیت کششی الیاف مایکرو فایبر به دستمال جادویی این اجازه را می دهد که فقط با مقدار کمی آب، نمدار شده و بدون نیاز به استفاده از شوینده ها، لمس و تنفس آنها را به حداقل رسانده ودرعین حال با حفظ مسائل بهداشتی محیط، در حفظ سلامتی افراد مفید می باشد.
همچنین به دلیل عاری بودن از پرز، هیچ گونه حساسیت تنفسی و پوستی ایجاد نمیکند.
با مطالبی که در بالا عنوان شد، می توان دستمال جادویی را، راه حل مقرون به صرفه ای برای سهولت در امور نظافتی، کاهش زمان و بالا بردن سرعت مورد نیاز برای نظافت، کاهش استفاده از شوینده ها و پاک کننده های صنعتی، افزایش بهداشت محیط، افزایش طول عمر ابزار و سطوح ودر انتها افزایش سلامتی انسان دانست.منبع:دستمال جادویی]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:10:24 +0000
ملحفه یکبار مصرف ، کاربرد ها و مزایای استفاده http://mathworks.ir/forum/4--/21224---------#21224 http://mathworks.ir/forum/4--/21224---------#21224 از جمله این منسوجات می توان به ملحفه ها اشاره داشت.
شاید برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که حتی در شرایطی که از بهداشت محیطی کاملا مطمئن هستیم، برای استفاده از امکانات آن محیط رضایت خاطر نداشته باشیم.
تصور کنید برای تزریق آمپول یا سرم وارد محیط درمانی کاملا ضدعفونی و استرلیزه شده اید. به صرف اینکه افراد یا بیماران زیادی از آن محیط استفاده می کنند، علی رغم علم بر بهداشتی بودن محیط و شست و شوی مداوم ملحفه های رو تختی ،آرامش لازم برای استفاده از تخت جهت تزریق دارویتان را ندارید. علی الخصوص اگر لکه ماندگاری روی ملحفه باقی مانده باشد و چشمتان به آن بیفتد.
این مسئله برای هر فردی در هر محیطی ممکن است پیش بیاید و قاعدتا” شما از این امر مستثنی نمی باشید.
پیشرفت صنعت نساجی در این زمینه ، با تولید ملحفه های یکبار مصرف گام بزرگی در جهت رفاه حال افراد ایجاد کرده است.
ملحفه های یکبار مصرف ، از منسوجات نبافته ای هستند که مانند سایر محصولات یکبار مصرف قابلیت شستشو و استفاده مکرر را ندارند.اما از آنجایی که یکبار مصرف ، سبک و نرم هستند، و همچنین قابلیت برش دادن راحتی دارند، در مکان هایی که به افراد مختلف خدمات می دهند، بیشترین و بهترین کاربرد را دارند.
لازم به توضیح است که ملحفه های یکبار مصرف به صورت رولی بوده ، و در واقع به دو حالت رول های پرفراژ دار و رول های ساده تولید می شوند که این رول ها معمولا در طول و عرض های مختلف تولید می شوند. همچنین در بعضی مواقع برای کاربرد خاصی مانند رو تختی ، طراحی آنها تغییر کرده و خاص آن کاربرد می شوند. مثلا برای استفاده از ملحفه یکبار مصرف به عنوان روتختی، ملحفه ها در ابعاد خاصی برش خورده و به صورت ساده یا کشدار تولید می شوند. شایان ذکر است وزن ملحفه های یکبار مصرف ، در متراژهای برابر، در مقایسه با ملحفه های پارچه ای و نخی بسیار سبک تر بوده و این مزیت امکان حمل و نقل و جا به جایی آن را بسیار آسان کرده است.
از جمله مکان هایی که ملحفه های یکبار مصرف بیشترین کارایی را در آنجا دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلیه مراکز درمانی مانند بیمارستا نها، کلینیک ها، درمانگاهها، مطب ها، بخش های تزریقات وتخت هتی سونوگرافی، فیزیوتراپی و…
سالن هایی آرایشی و زیبایی
مراکز ماساژ و باشگاه ها
کلیه اقامتگاه های مسافران مانند هتل ها، مهمان سرا ها، مسافر خانه ها، منازل اجاره ای و…
وسایل حمل و نقل برون شهری نظیر هواپیما، قطار ، کشتی و اتوبوس
در طول سفر
استفاده بر روی تشک های مسافرتی
و حتی استفاده در منازل شخصیاز مزایای کاربرد این منسوجات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رعایت موارد بهداشتی
کاهش هزینه های دوخت، تعمیر،رفو و نگهداری ازملحفه های پارچه ای
کاهش هزینه مصرف آب و مواد شوینده برای شستشو و ضدعفونی کننده ها
عدم نیاز به اتو کشی
صرفه جویی در وقت برای دوخت و یا شستشوی پارچه
جا به جایی راحت
پیشگیری از انتشار باکتری، میکروب و عفونت ها، علی الخصوص عفونت های شایع بیمارستانیبدین ترتیب با علم براین که ملحفه های یکبار مصرف بنا به نیاز مصرف کننده ها، وارد بازار شده اند، و اینکه دارای قابلیت های منحصر به فرد خود بوده، رشد بهداشت را در جامعه افزون کرده، در کاهش اتلاف وقت ، انرژی و هزینه موثر بوده و در هر مکان و زمانی قابلیت استفاده و جا به جایی را دارند، می توان گفت، امروزه سهم قابل ذکری از تولیدات منسوجات مختص به الیاف یکبار مصرف می باشد. همچنین می توان پیش بینی کرد که رضایت خاطر مشتریان این محصولات با اولین بار مصرف، جلب شود. از این رو می توان این محصول را به کلیه خریداران اقلام بیمارستانی، تجهیزات پزشکی، آرایشگران، ماساژورها ، هتلداران، مسافران ، خانه داران و به طور کل به همه افرادی که به سلامت، آسایش و آرامش خود و خانواده خود اهمیت می دهند ، توصیه کرد.منبع:ملحفه یکبار مصرف]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:09:11 +0000
بهداشت با دستمال بدون پرز http://mathworks.ir/forum/4--/21223-----#21223 http://mathworks.ir/forum/4--/21223-----#21223 دستمال های بدون پرز معمولا از صد در صد پنبه ساخته می شوند که این خود باعث افزایش قدرت جذب آنها و در نتیجه افزایش قدرت پاک کنندگی می شود.
مصرف کننده ها با توجه به نیاز خود محصولی را انتخاب می کنند که برایشان کار آمد تر باشد.برای مثال : دستمال های جادویی یا همان میکرو فایبر ها که برای تمیز کردن تمام سطوح از جمله سطوح چوبی، شیشه ای، سنگی و … مورد استفاده قرار میگیرند جزو یکی از بهترین محصولات برای گرد گیری و لکه گیری می باشد که این نوع دستمال قابل شست و شو واستفاده مجدد است و نوع مرغوب آن هیچ گونه حساسیتی بر روی پوست بر جای نمی گذارد و فقط با مرطوب کردن آن می توان تمام سطوح را تمیز نمود ، در اینصورت هزینه ای برای انواع مواد پا کننده هم پرداخت نخواهد شد و درنتیجه هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی می شود. این محصول نه تنها برای مصارف خانگی بلکه در بهداشت محیطهای اداری وماشین و …. کاربرد دارد.این دستمال در زمره دستمالهای بدون پرز قرار می گیرد چرا که در هنگام بهره گیری از آن هیچ گونه پرزی بر روی سطح باقی نمی گذارد و مانند دستمال های دست دوز قدیمی مصرف کننده را بعد از پاکیزگی درگیر پرز زدایی نمی کند.
یکی دیگر از انواع دستمالهایی که روزانه همه مردم از آن استفاده می کنند دستمال های کاغذی می باشد که با استفاده ازخمیر الیاف سلولولزی با رنگ سفید یا الوان ساخته می شود.این دستمال ها در نوع مرغوب خود دارای استحکام می باشند و ظاهر صافی دارند و داراری چین خوردگی های سطحی می باشد که برای افزایش جذب آب دستمال در آن ایجاد می شود به صورتی که بعد از خشک کردن سطح خیس و جذب رطوبت آن بعد از مدتی با تبخیر آب جذب شده در آن به حالت اولیه باز گردد.یکی از مشخصه های دستمال کاغذی خوب بدون پرز بودن آن است طوری که کلوخه ای در آن نباشد و هنگامی که خیس مس شود خرد نشود و یا از خود پرزی بر جای نگذارد .که این نوع دستمال را نیز در زمره دستمالهای بدون پرز قرار می دهد .دستمال کاغذی مرغوب را وقتی از جعبه بیرون می کشیم باید تک تک بیرون بیاید گاهی اوقات دیده می شود که چندین برگ با هم کشیده می شوند که این خود مرغوبیت کالا را زیر سوال می برد. این نوع دستمال هم مصرف شخصی دارد و هم در بخش آشپزخانه به کمک می آید.برای مصارف شخصی این دستمالها می توان از پاک کردن دست و صورت و بهداشت فردی و استفاده در سرویس های بهداشتی از نوع حوله ای آن و …نام برد و در آشپز خانه ها نیز علاوه بر پاک کردن سطوح از این محصول در بهداشت آشپزی استفاده می شود.
تفاوت دستمال کاغذی توالت و آشپزخانه با دستمال کاغذی معمولی در اندازه ضخامت آنهاست چرا که این دستمالها چون به عنوان دستمالهای حوله ای استفاده می شوند باید ضخیم تر باشند تا قدرت جذبشان بیشتر شود ولی دستمال کاغذی های معمولی الیاف نازکتری دارند و در موارد حساسی چون دست و صورت و بخصوص در مواقع سرما خوردگی حتما باید از نوع مرغوب و نازک آن استفاده شود چرا که استفاده از دستمال کاغذی ضخیم در این دوران به دلیل تکرار استفاده حتما باعث ایجاد تحریک و زخم در اطراف بینی خواهد شد.
در موارد پاک کردن سطوح دیجیتالی هم میتوان از دستمالهای بدون پرز هم یکبار مصرف هم معمولی استفاده کرد و بدون مصرف مواد شوینده و فقط با استفاده از آب به پاکیزگی دلخواه رسید.فقط در صورت استفاده از دستمال بدون پرز معمولی توجه داشت که دستمالمان تمیز باشد.
لازم به ذکر است که نوعی از دستمال بدون پرز یکبار مصرف جزو یکی از تجهیزات فیبر نوری محسوب میشود و به دلیل غیر ساینده بودن و عدم جا گذاری هر گونه ریز گرد و عدم استفاده از مواد شوینده برای پاک کنندگی و نرم و لطیف بودن که خود مشخصه ای برای انجام کارهای ظریف می باشد مقرون به صرفه بوده و برای پا کردن فیبر قبل از فیوژن و… گزینه بسیار مناسبی در این صنعت می باشد.منبع:دستمال]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:05:56 +0000
کارایی حوله یکبار مصرف http://mathworks.ir/forum/4--/21222----#21222 http://mathworks.ir/forum/4--/21222----#21222 مطالبی باید در مورد حوله یک بار مصرف بدانیم:
صد در صد همه ما برای کوتاه کردن موها به آرایشگاه رفتیم،گذشته از حس خوبی که بعد از کوتاه کردن آنها داریم یک حس خوب دیگه ای هم محیط آرایشگاه بهمون میده که در اکثر مواقع با بی میلی مجبوریم اونو بپذیریم.این حس بد موقعی به سمت ما میاد که آرایشگر برای خشک کردن موهامون از حوله هایی که داخل آرایشگاه هست برای ما استفاده میکنند و ما هیچوقت نمیتونیم اطمینان پیدا کنیم که آرایشگر از اون حوله فقط برای خشک کردن موهای ما استفاده میکنه و اینکه حوله ها را هر روز ضد عفونی میکند یا نه که همین حس باعث میشه ما یا از حوله ها استفاده نکنیم یا با اکراه این کارو انجام بدیم.
این حوله نوعی پارچه است که تار و پود ندارد.اسمی که برای این نوع پارچه استفاده میکنند اسپانلس است.اگر این پارچه با پنبه تولید شود آب بیشتری به خودش جذب میکنند ولی قیمت بالاتری دارد به همین خاطر کارخانه ها برای تولید این حوله از ویسکوز استفاده میکنند که قابلیت های آن تقریبا با پنبه یکی است و مهم تر از همه قیمت مناسب تری هم دارد.
کارایی حوله یکبار مصرف در استخرها:
استخرها جای خیلی خوبی است برای انتقال دادن مریضی های پوستی به یکدیگر،این درست است که بعد از استخر بدنمان را با آب میشوریم اما بخاطر نبودن وقت کافی بدن بطور کامل پاک نمیشود و بعد از آن مشکل خشک کردن بدن با حوله است که هنگام استفاده امکان دارد قسمتی از آن با زمین یا دیوار برخورد کند و آلوده شود و میتوانیم این مشکل را با استفاده کردن و بردن حوله یکبار مصرف به استخر حل کنیم.
کارایی حوله یکبار مصرف در سونا:
حتما دقت کردین که قبل از وارد شدن به سونا یک تابلو با متن اینکه بدون حوله وارد نشوید وجود دارد.اما متاسفانه برای بردن حوله به داخل سونا برای آویزان کردن آن و یا جا به جا نشدن آن با حوله های دیگر دچار مشکل میشویم.
حالا اگر در ازای مبلغی که پرداخت میکنیم یک جعبه باشد که درون آن حوله یکبار مصرف باشد خیلی بهتر است اما اگر این خدمات وجود نداشت بهتر است برای راحتی همراه خودمان حوله یکبار مصرف ببریم.
کارایی حوله یکبار مصرف در هتل ها:
بخاطر بازدیدهای بهداشتی از هتل ها حوله ها را تمیز میکنند.اما آنطور که ما از تمیزی حوله های خودمان مطمئن هستیم از حوله های هتل ها مطمئن نیستیمو به همین دلیل این حوله ها را با اکراه استفاده میکنیم که این یک امر طبیعی است.
مشکل اصلی این است که کارمنهای هتل ها مجبورن هر روز این حوله ها را جمع آوری کنند و بشورن و آن ها را داخل سلفون بزارند که این کارها برایشان بسیار وقت گیر است .حوله یکبار مصرف هم کارایی بیشتری دارد و هم هزینه کمتری و برای استفاده از آن نیازی به شستشو نیست و از تمیزی آن کاملا مطمئن هستیم و به جز پخش کردن و جمع کردن نیاز به کار دیگری ندارد.منبع:حوله]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:04:14 +0000
درباره منسوجات بی بافت http://mathworks.ir/forum/4--/21221----#21221 http://mathworks.ir/forum/4--/21221----#21221 هم اکنون بیش از 30% از منسوجات جهان از این طریق به عمل می آید و میتوان به نمونه هایی مانند ماسک های صورت، انواع عایق و پادری های آب گیر و خاک گیر و ..... اشاره کرد.
منسوجات بی بافت از چه روشی تولید میشوند؟
منسوجات بی بافت از چند لایه نازک شبیه به تار عنکبوت تشکیل شده که باید میان آن لایه ها عملیات پیوند یا اتصال ایجاد شود، در کل تولید منسوجات بی بافت در سه مرحله صورت میگیرد: ابتدا لایه ها از الیاف منقطع یا کوتاه درست میشود و بعد از آنها مرحله ایجاد پیوند در لایه ها، که معمولا به روش سوزنی است، انجام گرفته ودر آخر پیچیده میشوند.
عمل پیوند یا اتصال در لایه ها به جند روش انجام میپذیرد که شامل: سوزن زنی یا (مکانیکی) ، گرمایشی یا (ترموباندیگ) ، به وسیله ی ترکیبات اتصال دهنده ویا درگیر سازی لایه ها با هم به صورت (هیدرودینامیکی) ، انجام میشود. مهمترین کارایی از منسوجات بی بافت در تولیدی پادری ها انجام می پذیرد که شباهت زیادی به نمد دارد، البته در شغل های دیگر مانند پزشکی و صنایع ماشین سازی و .... هم کارایی دارد.
حوله یکبار مصرف چیست؟ و از چه طریق به دست می آید؟
همیشه دیده شده در مکانهایی مانند آرایشگاهها و هتلها و استخرها ، معمولا از حوله هایی استفاده میشود که به ظاهر شسته است اما ما از تمیز بودن و پاک بودن آنها مطمئن نیستیم ولی به ناچار یا از روی رودربایسی از آنها استفاده میکنیم، بنابراین بهترین راه برای اطمینان خاطر از پاکیزگی و در امان بودن از بیماریهای پوستی استفاده از حوله یکبار مصرف یا به اصطلاح (اسپانلس) میباشد، که این نوع محصول دارای تار و پود نمیباشد که از طریق تکنولوژیه پیشرفته ای شبیه به نمد بافی قدیمی بدست می آید.
این محصول را میتوان از پنبه تهیه نمود که در این صورت سرعت جذب آب بالایی دارد، اما درصد و حجم جذب آن درحد معمولی است و همچنین قیمت آن بسیار زیاد میشود. اما دانشمندان ماده ای به نام ویسکوز را مناسب تر دیدند که سرعت جذب آن همانند پنبه بالاست ولی قدرت یا درصد حجم جذب مایعات آن دو برابر پنبه و قیمت آن بسیار پایین تر میباشد، پس از ماده ویسکوز ، پلی استر که از موادغیر طبیعی به عمل می آید هم به بازار آمد که حجم آب گیری و استحکام بسیار بالایی دارد و دارای قیمت پایین تری میباشد. البته امروزه بعضی از سود جویان با ترکیب ویسکوز و پلی استر (اسپانلس های) مورد نظر خود را درست کرده و به اسم جنس مرغوب طبیعی به دست مردم میرسانند.
مراقب بیماریهای پوستی باشیم:نکته الزامی و توصیه بهداشتی برای هموطنان عزیز استفاده از منسوجات بی بافت یا حوله یکبار مصرف در مکانهای عمومی مانند استخرها و هتلها و آرایشگاه ها است.پوست و موی ما نسبت به اعضای دیگر بدنمان حساس ترند و مراقبت و نگهداری از آنان بسیار ضروری است.گاهی دیده شده که نفراتی برای سودجویی و درآمد بیشتر از موادی به اسم (ترموباند) برای ساخت اسپانلس استفاده میکنند که این مواد شباهت زیادی به منسوجات بی بافت دارد اما موارد مصارف آن در شرکتهای صنعتی میباشد (مانند درزگیر خودرو) این مواد چون از ترکیبات شیمیایی تشکیل میشود ممکن است برای پوست بسیار مضر باشد، علی الخصوص برای پوست کودکان عزیزمان که بسیار حساس هستند.
بنابراین در خرید این محصول باید دقت کافی را داشته باشید که بسته بندی سالم ، نام و برند معتبر و استاندارد داشته باشد. یکی دیگر از علائم سالم بودن و مطمئن بودن کالا علاوه بر استاندارد، داشتن بارکد یا همان علامت اخصاری ایران کد است.منبع:حوله یکبار مصرف]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:01:57 +0000
سطح بهداشت بالاتر بیماری کمتر http://mathworks.ir/forum/4--/21220-----#21220 http://mathworks.ir/forum/4--/21220-----#21220 دستمال بدون پرز حاصل ميشود . اينجانب بعنوان مديريت عامل مجموعه و به نمايندگي از همه كاركنان شركت نرمديس كالا برای تولید ، ضمن تشكر ، از همه بزرگواراني كه به ما افتخار داده و از كالاهاي توليدي اين شركت استفاده مي نمايند ، تقاضا دارم كه نظرات سازنده خود را جهت بهبود مستمر كيفيت ، با ما درميان بگذارند . از بدو تاسیس تاکنون این تفکر ، پایه و اساس همه فعالیتهای این شرکت و کارکنان آن بوده است :اولین شرکت که انواع دستمال های تولیدی از منسوجات بی بافت را در ایران تولید و تحت عنوان دستمال جادوییتوزیع نمود ...مبدع و اولین تولید کننده حوله یکبار مصرف در ایران ...اولین تولید کننده انواع رووبالشی و ملحفه یکبار مصرف با رویکرد استفاده خانگی ...اولین شرکت ایرانی احراز کننده علامت استاندارد ملی ایران ، برای دستمالها و حوله تولیدی از منسوجات بی بافت ( nonwoven )برنده لوح تقدیر بهترین طراحی و بسته بندی کالای ایرانی در دو سال متوالی ( 1393 و 1394 ).روبالشی یکبار مصرف
مناسب جهت مسافرت،مصارف خانگی رختخوابب بیمار و…تهیه شده از مواد کاملا بهداشتی ضد هرگونه حساسیت ، نرم و لطیفبا قابلیت چندین بار استفاده
روکش توالت فرنگی
تهیه شده از منسوجات بی بافت 4 لایه دارای لایه Melt Blown جهت جلوگیری از عبور میکروبها ،باکتری های ،قارچ ها و هر گونه رطوبت محصول مناسب جهت : منزل، محل کار،هتلها، بیمارستانها ،رستورانها و کلیه سرویسهای بهداشتی مستقر در مکانهای عمومی جلوگیری کننده از انتقال بیماریهای پوستی تهیه شده از مواد کاملا بهداشتی ضد هرگونه حساسیت
تولید شده با دستگاهای اتوماتیک
دارای پسبهای مخصوص جهت
نصب راخت تر روکش به توالت فرنگی
محصولی جهت ارتقا سطح بهداشت عمومی
دستمال یدک زمین شوی
جهت گردگیری و شستشوی سطوح سرامیکی، سنگ پارکت ، لمینت و…قابل استفاده جهت دستگاه های بخارشویقابل استفاده چند بار شستشئ و استفاده مجدد
این قابل استفاده جهت نظافت کلیه سطوح از جمله سطوح ظریف و حساس مانند LCD، شیشه ،سطوح استیل و … قابل 2 تا 3 بار شستشو بدون پرز و بدون نیاز به مواد شوینده.
قابل استفاده جهت نظافت کلیه سطوح از جمله سطوح ظریف و حساس مانند LCD، شیشه ،سطوح استیل و …قابل 2 تا 3 بار شستشوبدون پرز و بدون نیاز به مواد شوینده.منبع:دستمال بدون پرز]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:00:59 +0000
راهنمای تنظیم دوچرخه ثابت http://mathworks.ir/forum/4--/21219----#21219 http://mathworks.ir/forum/4--/21219----#21219 زین دوچرخه ثابت: زین باید به*طور کامل موازی با زمین قرار گیرد. اگر جهت آن به*سمت بالا باشد، به کشاله ران فشار وارد می*کند و اگر به*سمت پایین باشد، فشار زیادی روی بازو و شانه*ها وارد خواهد شد.
ارتفاع زین دوچرخه ثابت: برای تنظیم درست زین باید ارتفاع آن را طوری تنظیم کنید که وقتی روی صندلی می*نشینید، زانوهایتان مقداری خم شده باشند. نکته دیگر اینکه هنگام پدال زدن، نباید مفاصل لگن حرکت*های ضربه*ای شدید داشته باشد؛ زیرا موجب درد یا بی*حسی خواهد شد.
دسته دوچرخه ثابت: در دوچرخه*های ثابت، تنظیم دسته دوچرخه اهمیت دارد و باید به*سمت جلو قرار گرفته شود. اگر دسته* دوچرخه بیش از حد بالا باشد، به نشیمن*گاه فشار زیادی وارد می*شود. دسته*های پایین نیز خستگی بازوها، شانه و کمردرد را به*همراه خواهد داشت.بسیار قابل توجه است که شاید استفاده از دوچرخه و انجام تنظیمات اضافی مستلزم چند روز یا چند هفته زمان باشد تا به موقعیت ایده*آلتان برای ورزش با دوچرخه ثابت برسید، بنابراین صبور باشید. یکی از رایج*ترین دلایل رها کردن افراد در دوچرخه*سواری با دوچرخه ثابت، احساس ناراحتی و کلافگی است. تنظیم و استفاده مناسب از دوچرخه ثابت امکان انجام ورزشی راحت و لذت*بخش را مهیا می*سازد.منبع:دوچرخه ثابت]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 07:00:07 +0000
آشنایی با انواع دوچرخه ثابت http://mathworks.ir/forum/4--/21218-----#21218 http://mathworks.ir/forum/4--/21218-----#21218 دوچرخه ثابت در این اوضاع شهری و آلودگی هوا بهترین وسیله که می تواند جایگزین دوچرخه بیرون از منزل و محیط های باشگاهی باشد و به تناسب اندام آنها بسیار کمک خواهد کرد.دوچرخه ثابت به دو نوع ایستاده و نشسته تقسیم بندی شده است که برای شناخت بهتر شما در ادامه مقاله به بررسی آنها می پردازیم.
با قرارگیری کاربر بر روی دوچرخه ثابت نشسته، بدن معمولا در حالت افقی قرار خواهد گرفت و پدال های دوچرخه جلوتر از پاها قرار دارند و کشیدگی در پاها بیشتر دیده می شود و گاهی اوقات این حس را انتقال می دهد که بر روی تپه دوچرخه سواری می کنید.دوچرخه ثابت از هر نوع و مدلی که باشد برای کم کردن وزن بسیار مفید و موثر است ولی از لحاظ راحتی تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند و تفاوت های این دو دستگاه بسیار آشکار است.
دوچرخه ثابت نشسته همان طور که دیده اید و می دانید بسیار راحت تر است، زیرا صندلی پهن تر و راحت تری دارند و از کمر و پشت کاربر را محافظت می کند. این دوچرخه برای افرادی که کمر درد دارند نیز راحت و مفید خواهد بود و پیشنهاد خوبی برای این گونه افراد است.دوچرخه ثابت ایستاده "اسپلینگ" در این نوع دوچرخه ها بدن در حالت عمود و کاملا صاف قرار می گیرد و کاربر نیز باید توجه داشته باشد تا در حین ورزش کمر خود را صاف نگه دارد تا دچار مشکل و آسیبی نشود.
این مدل از دوچرخه ثابت ها بسیار شبیه دوچرخه های معمولی است و عضلات را درگیر می کند و دوچرخه ثابت ایستاده بر روی عضلات شکم تاثیر می گذارد و باعث تقویت آنها می شود.در حین انجام دادن ورزش با دوچرخه ثابت تلاش داشته باشید که بدن خود را بالا و صاف نگه دارید تا تمام عضلات این ناحیه بدنتان درگیر ورزش شود.
دوچرخه ثابت نشسته با صندلی پهن و بزرگی که دارد از تمام کمر و پشت کاربر محافظت می کند و این مدل از دوچرخه برای افرادی که از کمر درد رنج می برند بسیار مناسب است.دوچرخه ثابت در هر دو نوع از مدل های خود دارای برنامه های متنوعی برای انجام دادن تمرینات و نیز برنامه خودکار است که با توجه به سن و وزن برنامه مناسب با هر فرد را با تنظیمات که او می تواند انجام دهد در اختیار او قرار دهد.از مهم ترین معیار هایی که باید در هنگام خرید دوچرخه ثابت مد نظر قرار دهید، آن است که چقدر فضا را اشغال می کند. دوچرخه ثابت به علت طراحی که دارد محیط اطراف خود را به صورت افقی اشغال می کند و فضاهای محدود و کوچک مناسب این دستگاه نمی باشد.به همین دلیل برای منازل و محیط کوچک از دوچرخه ثابت ایستاده معمولا به کاربران خریدار پیشنهاد داده می شود.منبع:دوچرخه ثابت]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 06:59:54 +0000
دوچرخه ثابت و توانبخشی زانو http://mathworks.ir/forum/4--/21217-----#21217 http://mathworks.ir/forum/4--/21217-----#21217 هدف توانبخشی با دوچرخه ثابت
زمانی که شما در ناحیه زانوی خود احساس درد دارید، ماهیچه ها، تاندون ها و حتی رباط پای شما نیز ضعیف می شوند و در نتیجه مفصل بی ثبات خواهد شد.طبق تحقیقاتی که موسسه مفصل و ماهیچه آمریکا انجام داده است، ورزش کردن با دوچرخه ثابت ساختارهای عضلات و مفصل زانو را حمایت کرده و باعث استواری آنها می شود و در نتیجه انعطاف و حرکات آنها را زیادتر می کند.
سازنده چهارسر ران ها
برنامه تمرینی خوب با دوچرخه ثابت که وزن بر روی بدن قرار می گیرد. در دوچرخه ثابت به دلیل آنکه حرکت دوچرخه مفصل را در یک جهت به صورت لولایی به کار می گیرد، هیچ نیرویی چرخشی بر زانو وارد نمی شود و در نتیجه به این عضو مهم بدن صدمه ای وارد نمی گردد. همان طور که می دانید پدال زدن بر روی دوچرخه معمولی یا دوچرخه ثابت ماهیچه های چهارسر ران که محافظان اولیه زانو هستند را تقویت می کند.
فرم مناسبی برای دوچرخه ثابت درست کنید
زمانی که قصد دارید ورزش خود را با دوچرخه ثابت شروع کنید باید ارتفاع نشیمنگاه خود را تنظیم کنید و این کار یکی از مهم ترین ملاحظاتی است که در هنگام استفاده دوچرخه ثابت به عنوان توانبخشی زانو باید در نظر گرفته شود. ارتفاع این دوچرخه باید در حدی باشد که به شما این اجازه را بدهد تا زانوهایتان به صورت افقی بر روی محل پدال ها قرار بگیرد.
اگر در هنگام نشستن بر روی دوچرخه ثابت زانوهایتان بیش از اندازه باز و حتی کمی خم شد، زین یا همان نشیمنگاه دوچرخه را طوری تنظیم کنید که زانو شما زاویه ای 90 درجه به خود بگیرد.صندلی دوچرخه باید به طور کامل صاف باشد و نباید به جلو یا عقب گرایش پیدا کند و جهت زانو و ساق پاهایتان باید به سمت جلو اشاره داشته باشند.
مدت و شدت
AAOS "آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا" همیشه توصیه دارد که دوچرخه سواری به مدت 10 دقیقه در روز با مقاومت کم برای آغاز توان بخشیدن به زانوها کافی است. بعد از افزایش آمادگی جسمانیتان می توانید کم کم هر روز یک دقیقه به پدال زدن خودتان اضافه کنید تا حداقل به روزی 20 دقیقه در در روز برسد.
زمان توقف دوچرخه
هر زمانی که درد یا نشانه های مصدومیت شما بیشتر شد، دوچرخه سواری را متوقف کنید و دکتر یا فیزیوتراپ خود آگاه سازید.اگر توصیه هایی که به شما می شود را به درستی به اجرا در بیاورید، می توانید اطمینان داشته باشید که صدمه ای به زانوهایتان نخواهد رسید و دوران ریکاوری شما به خوبی طی خواهد شد.]]>
گفتگوی آزاد Sat, 18 Feb 2017 06:59:20 +0000