ثبت و فروش پروژه

لطفا مطالب این بخش را بادقت مطالعه بفرمایید

مقدمه

سیستم ثبت پروژه
سیستم ثبت پروژه فرصتی برای برنامه نویسان، سایت متورکس و خریداران پروژه است تا علاوه بر افزایش تنوع و کیفیت، دخالت واسط را به حداقل برساند. در سیستم جدید برنامه نویس به طور مستقل اقدام به درج پروژه کرده و خود مسئول پشتیبانی محصول است. سود حاصل از هر فروش بین برنامه نویس و سایت تقسیم خواهد شد.
سود مشارکت
سود حاصل از مشارکت در فروش پروژه ها در سایت های مشابه به صورت سود 75% سایت و 25% است. برخی دیگر از سایت ها به تعویض پروژه ها می پردازند. سود مشارکت سایت متورکس بالاترین سود و به صورت 50-50 است. سود حاصل از هر فروش به صورت مساوی بین فروشنده و سایت تقسیم خواهد شد.
شروع فرایند
برای شروع لطفا یک حساب کاربری با همان ایمیل ثبت شده در ایمیل برنامه نویسان ایجاد کنید. حتما در فرایند ثبت نام از بین دو نوع کاربر، کاربر برنامه نویس را انتخاب کنید. در حال حاضر تفاوتی بین دو نوع کاربر وجود ندارد ولی به زودی سیستم حراج پروژه ها مانند سایت فریلنسر راه اندازی خواهد شد که فقط با کاربری برنامه نویسی قابل دسترس است. در گام بعدی لازم است که پس از لاگین کردن از طریق چت سایت یا یک ایمیل درخواست ارتقا کاربر به فروشنده را ارسال کنید. پس از آن شما قادر به استفاده از منوی ثبت پروژه خواهید بود.

قوانین ثبت پروژه

پروژه تکراری نباشد
اگر پروژه ای که برنامه نویس ثبت می‌کند قبلا در سایت وجود داشته باشد برای رعایت حق دیگر برنامه نویسان پاک خواهد شد. اگر یک مقاله یا یک موضوع را دو برنامه نویس جدا از هم کار کرده باشند، نفر دوم لازم است که جزییات بیشتری از کار خود قرار دهد تا تفاوت برای خریدار مشخص شود.
شرط تایید پروژه/پشتیبانی فنی
خریدار برای هر پروژه 48 ساعت فرصت طرح ایراد دارد و ایراد اگر وارد باشد  فروش فعلی کنسل شده یا برنامه نویس باید نسبت به رفع ایراد اقدام کند و پروژه تا رفع اشکال معلق خواهد شد(داور در مرحله اول خود برنامه نویس و در صورت عدم توافق برنامه نویس و خریدار، دو نفر بی طرف از بین برنامه نویسان سایت خواهند بود). بدیهی است که فروش های قبلی که با طرح ایراد نبوده‌اند اگر تسویه نشده باشند، تسویه خواهند شد. در نظر داشته باشید که سایت متورکس هیچگونه بررسی جداگانه برای تایید پروژه ندارد و تاییدیه برای تخصصی تر شدن و کاهش خطا برعهده خریدار است.
آکوردئون با آیکون

ثبت پروژه

برای ثبت پروژه پس از لاگین کردن از منوی پروژه آماده و زیرمنوی ثبت و فروش پروژه، گزینه افزودن پروژه را انتخاب کنید

برای پروژه خود یک یا چند تصویر با استفاده از دکمه آپلود، بارگذاری کنید. کد اختصاصی محصول را خالی بگذارید، ادمین فروش این کد را برای شما مقداردهی خواهد کرد. تعداد محصول را تغییر ندهید و نامحدود قرار دهید. در قسمت مجموعه های محصول ابتدا product category را حذف کنید و سپس رده مناسب پروژه خود را انتخاب کنید. اگر به بیش از یک رده تعلق دارد، چندین رده انتخاب کنید. برند را بر روی برنامه نویسان قرار دهید. تیم برنامه نویسی متورکس برای پروژه هایی است که از طرف سایت برای فروش قرار میگیرند. گزینه منتشر شده را بر روی بله قرار دهید وگرنه محصول شما نمایش داده نخواهد شد. توضیحات پروژه را درون باکس متنی که در زیر منتشر شده بنویسد. توضیحات دقیق تر و بیشتر در انتخاب محصول تاثیر بسیاری دارند. پیشنهاد می شود بخشی از فایل مستند پروژه را که حساسیت ندارد و در مورد پیاده سازی نیست و بیشتر به تئوری مدل می پردازد در این بخش قرار دهید. در بخش عنوان صحفه، عنوانی که می خواهید در عنوان بالای صفحه نمایش داده شود بنویسید. لینک را خالی بگذارید ولی در مقابل توضیحات متا یک خط توضیخ اصل پروژه بنویسید. این بخش در جست وجوی گوگل بسیار موثر است و عبارات مرتبط در افزایش بیننده تاثیرگذار است و البته مطالب غیرمرتبط باعث کاهش بازدید خواهد شد بخش کلمات کلیدی را با دقت پر کنید، بیش از نصفی از بازدیدکنندگان براساس این بخش از صفحه شما بازدید میکنند و گوگل صفحه شما را براساس کلمات کلیدی اندیس میکند. از کلمات نامرتبط به هیچ وجه استفاده نکنید که نمره منفی دارد. نام مستعار را خالی بگذارید اما بخش آدرس متعارف را یک بخشی از عنوان به زبان انگلیسی بنویسید که برای موتورهای جست و جو پیدا کردن لینک شما ساده باشد بخش مشخصات محصول را با دقت تکمیل کنید. 6 فیلد برای مشخصات در نظر گرفته شده است(فروشنده را لحاظ نکنید). حداقل 4 فیلد را حتما پر کنید.. خریداران به پروژه هایی که فیلدهای آن ها بیشتر هستند، اهمییت بیشتری می دهند. در صورتی که مشکلی در تفسیر این موارد داشتید با چت زنده و یا ایمیل از ادمین سایت کمک بگیریداز قسمت برچسب، تگ های مرتبط با پروژه خود را قرار دهید. حتما رشته و فیلدی که در آن پروژه قرار می دهید را به انگلیسی و فارسی از لیست انتخاب کنید. این تگ ها برای جست و جوی داخل سایت مفید هستند. از بین تمام بخش های مرتبط با قیمت و مالیات فقط و فقط بخش قیمت را به تومان وارد کنید از قسمت تعداد هر سفارش مقدار حداکثر را که به جای نامحدود بر روی 1 قرار دهید. اگر بیشتر از 1 قرار دهید و خریدار به اشتباه دو یا چند پروژه خریداری کند، به ناچار باید باقی هزینه را به وی برگردانیم. باقی موارد را بدون تغییر باقی بگذارید و از قسمت آخر که فایل های پروژه هستند، فایل های خود را قرار دهید. اگر پروژه شما دارای حجمی بیش از 5 مگابایت هست لطفا ابتدا با ادمین هماهنگ کنید که فایل شما را در فضای اضافی قرار دهد چرا که فضای سرور محدود است پروژه را ذخیره کنید و اگر خطایی بود اصلاح کنید. در صورتی که خطا را نتوانستید رفع کنید از چت زنده یا ایمیل به ادمین استفاده کنید
پیشنهاد میکنم حتما با هر پروژه ای که ثبت میکنید یک مقاله آموزشی تئوری در حد 1-2 صفحه ورد نیز به اسم خود در سایت ثبت کنید. معمولا کاربران با گشتن در بین مقالات آموزشی به سایت وارد می شوند و با قرار دادن لینک پروژه های مرتبط خود با این مقاله شانس بازدید پروژه و خرید آن را افزایش خواهید داد.

مطلب آموزشی با اسم شما در سایت ثبت خواهد شد و فقط لیست پروژه های شما در این مطلب قرار خواهد گرفت. حتی اگر مطلب آموزشی مرتبطی ندارید برای بهتر دیده شدن کیفیت کارتان قویا پیشنهاد می شود در مواردی که مستنداتی برای آموزش دارید و مایلید رایگان بر روی سایت قرار دهید، را نشر دهید تا به راحتی مطالب شما با افزایش بازدید همراه شود. برای ثبت مطلب آموزشی لازم است درخواستی از طریق چت زنده یا ایمیل به مدیر سایت بفرستید تا امکان درج مطلب را برای نام کاربری شما فعال کند. حتی اگر زمان، حوصله یا علاقه ای به درج مطلب ندارید، می‌توانید فایل ها و مطالب خود را برای ادمین/مدیر سایت بفرستید تا با نام شما و لینک به پروژه شما در سایت درج شود
برای ایجاد یک مقاله آموزشی از منوی پروژه آماده و زیر منوی ثبت و فروش پروژه گزینه افزودن مقاله را انتخاب کنید. در ادامه عنوان مورد نظر را تایپ کرده و متن خود را درون editor کپی کنید. در صورتی که کد HTML دارید از دکمه toggle editor برای تغییر ویرایشگر استفاده کنید
تصاویر را با استفاده از دکمه تصویر زیر ویرایشگر اضافه کنید. تیک احراز هویت را بزنید
حتما قبل از ذخیره سند به سربرگ نمایش داده شده بروید و مجموعه مرتبط را انتخاب کنید. هکچنین یک تا 3 برچسب متناظر با مقاله خود را برای جست و جوی بهتر انتخاب کنید.
نام مستعار مولف را برای همه مقالات خود یکی انتخاب کنید
حالت را بر روی منتشر شده قرار دهید و حالت ویژه را خیر بگذارید.
برای بهبود جست و جوی مقاله شما در گوگل می توانید بخش متادیتا را نیز تکمیل کنید. حداکثر 100-150 کاراکتر استفاده کنید.
پروژه خود را ذخیره کنید و اگر مشکلی بود به ادمین سایت اطلاع دهید.
اگر در انتها خطای invalid parent id را مشاهده کردید، مقاله ثبت شده است و مشکلی در ثبت نیست.
یکی دیگر از فاکتورهایی که تاثیر مستقیم در فروش پروژه شما دارد، هزینه تعیین شده از طرف شماست. پروژه های کامل سایت که گزارش و پیاده سازی کامل و نسبتا قوی دارند مقدار 60 هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند. پیشنهاد می‌شود بسته به کیفیت کار خود، پروژه های حجیم، با خط کد زیاد و مستندات کامل را بین 50 تا 100 قیمت گذاری کنید.

تجربه و آمار خرید پروژه های سایت، نشان می‌دهد که پروژه های با قیمت کمتر بسیار راحت تر فروش می‌روند. معمولا کاربران به دلیل ریسک کم ترجیح می‌دهند پروژه هایی با هزینه کمتر را خریداری کنند. برای مثال پروژه های 20 تومانی و ده تومانی سایت حجم بازدید و خرید بالاتری نسبت به پروژه های 60 تومانی دارند
از طرف سایت متورکس پیشنهاد می شود کوچکترین پروژه های خود را نیز برای فروش قرار دهید. یک تحقیق کلاسی ارشد، یک پاورپوینت یا سمینار، یک تمرین درسی در مقطع تحصیلات تکمیلی با هزینه 5 یا 10 هزار تومان نیز شانس فروش بالایی خواهد داشت. روزانه بیش از 10 بازدید از مطالب و پروژه های کوچک وجود دارد که به دلیل تنوع فعلی کم سلیقه فعلی دانشجویان را پوشش نمی‌دهد. فراموش نکنید که فروش بالای یک پروژه 5 هزار تومانی بسیار سود بیشتری برای شما حاصل خواهد کرد در مقایسه با 1-2 فروش یک پروژه 100 هزار تومانی

منوی فروشنده، گزارش و نقد کردن فروش

منوی فروشنده
از منوی پروژه آماده و زیر منوی ثبت و فروش پروژه به گزینه های مختلفی دسترسی دارید. اولین گزینه افزودن پروژه است که در بخش ثبت پروژه توضیحات کامل آن را می‌توانید مطالعه بفرمایید. از این منو فقط برای افزودن یک پروژه جدید به سیستم فروش خود می‌توانید استفاده کنید. لیست پروژه ها: از این منو برای لیست کردن تمام پروژه های ثبت شده، چه آن ها که منتشر و فعال هستند و چه آن ها که معلق هستند ، میتوان استفاده کرد. با استفاده از این منو میتوانید پروژه های خود را اصلاح کنید. در منوی لیست سفارش ها هر سفارشی که ایجاد شده باشد و هر سفارشی که پرداخت شده باشد قابل مشاهده است. این گزینه برای گزارش خرید پروژه های شما مناسب است. دقت داشته باشید که صرف سفارش پروژه به معنی نقد کردن و پرداخت آن نیست و تا زمانی که کاربر پرداخت را نهایی نکند و جلوی پروژه پرداخت قید نشود، یعنی پروژه خریداری نشده است. لیست مشتری‌ها : نمایش مشتری هایی که اقدام به ثبت پروژه شما و خرید آن کرده اند از طریق این منو قابل پیگیری است. پنل فروش: کاملترین بخش فروش پروژه است که تمام دسترسی هایی ممکن یک فروشنده را دارد. چه مواردی که در منو قرار داده شده است و چه موارد اضافی در پنل قابل کنترل و تغییر است.
گزارش گیری
از پنل فروشنده و بخش های مختلفی نظیر پروژه‌ها، خریداران و ... می توانید خروجی اکسل بگیرید. این خروجی اطلاعات کامل هر خرید و سفارش را شامل ریز جزییات عملیات را به شما خواهد داد.
نقد کردن
نقد کردن پروژه های خریداری شده به دلیل حجم بالای کار سایت هر هفته جمعه صورت می‌گیرد.