آخرين ارسالهاي تالار

خطا: mod_kunenalatest:كيوننا نسخه 1.7 (يا بالاتر) بر روي سيستم شما نصب نيست!
پیغام
  • Kunena is not installed or the installed Kunena version is not supported. The plug-in has now been disabled. Please install/upgrade Kunena to version 1.7 for the Kunena Discuss Plug-in to function properly.
تشخیص پلک زدن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط admin   
جمعه, 18 اردیبهشت 1394 ساعت 20:35

سیستم تشخیص پلک زدن چشم برای تعامل بین انسان و کامپیوتر

چکیده. رابط تصویری بین کامپیوتر- انسان در این مقاله نشان داده می شود. این رابط تشخیص چشمک زدن را به طور اختیاری مد نظر قرار داده و ان ها را بصورت دستورات کنترل کننده تفسیر می کند. روش پردازش تصویر بکار گرفته شده شامل خصوصیات بر مبنای Haar برای تشخیص چهره به صورت اتوماتیک و تطبیق الگوه ها بر مبنای ردگیری چشمی و تشخیص از طریق چشمک زدن می باشد. عملکرد رابط توسط 49 کاربر تست می شود ( که 12 نفر از آن ها دارای ناتوانی فیزیکی می باشند). این نتایج کارآمدی رابط ها را به عنوان ابزار دیگری برای ارتباط با کامپیوتر نشان می دهد. کاربران متن های انگلیسی و لهستانی را وارد کرده ( با زمان متوسط کمتر از 12 ثانیه برای هر کاراکتر) و قادر به جستجو در اینترنت بوده امند.  این رابط بر مبنای تجهیزات نوت بوک با دوربین های وب معمولی بوده و نازمند منبع نوری مازاد نبوده است. کاربرد رابط به صورت انلاین به عنوان نرم افزار منبع باز در دسترس می باشد.

کلید وازه. رابط کامپیوتر- انسان، تشخیص چشمی، تشخیص چهره

 

 

 

1. مقدمه

رابط کامپیوتر انسان (HCI) بر مبنای نقاط ارتباطی بین کاربر انسانی و یک کامپیوتر می باشد. معمولا دستگاه ورودی مورد استفاده شامل موارد زیر می باشد. کیبورد، موس کامپیوتر، تراک بال، موس لمسی، و صفحه نمایش لمسی می باشد. تمام این تجهیزات نیازمند کنترل دستی بوده و توسط فردی که دارای اختلالات حرکتی می باشد، کاربردی نیست. بنابراین نیازی به منظور توسعه روش های جایگزین ارتباطات بین انسان ئ کامپیوتر وجود دارد که برای افرادی با اختلالات حرکتی مناسب بوده و این فرصت را به ان ها می دهد تا به عنوان بخشی از جامعه اطلاعاتی باشند. در سال های اخیر، پیشرفت در رابط های جایگزین انسان- کامپیوتر توجه محققان را در سرتاسر جهان به سمت خود جلب می کند. ابزارهای جایگزین برای افرادی که نمی توانند سخن بگویند یا از اعضایشان استفاده کنند ( موارد مربوط به فلج خفیف، ALS، فلج عضوی) به عنوان تنها راه ارتباط با جهان و دستیابی به تحصیلات و سزگرمی می باشد.

رابط کامپیوتر- انسان کاربر پسند برای افرادی که دارای اختلالات حرکتی می باشند، می تواند در چند مورد کاربردی باشد: اول از همه، نیاز به تماس نداشته و دستگاه های خاص مورد نیاز نمی باشند، شامل مشخصه عملکردی تمام وقت می باشند، و بر روی کامپیوتر کاربری به اجرا در می آید.

در این مقاله، سیستم تصویری برای تشخیص چشمک زدن به صورت اختیاری به همراه کاربرد آن به عنوان رابط کامپیوتر- انسان برای افرادی که دچار اختلال می باشند، نشان داده می شود. سیستمی که دارای قابلیت پردازش توالی از تصاویر چهره (320 9 240 پیکسل) با سرعت تقریبا 30 fps می باشد از بخش های در دسترسی ایجاد می گردند: که شامل کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ کاربر و وب کم با کیفیت متوسط می باشد. الگوریتم طرح شده امکان تشخیص چشمک، تخمین مدت زمان جشمک و و تفسیر تعداد چشمک ها در تمام زمان ها به منظور کنترل رابط انسان- کامپیوتر ناخوانده ایجاد می کند. تشخیص چشمک ها بر طبق به چشمک های کوتاه ( کمتر از 200 هزارم ثانیه) یا چشمک زدن طولانی تر ( طولانی تر از 200 هزارم ثانیه) دسته بندی می گردند. چشمک های کوتاه به صورت همزمان بوده و در کدهای طراحی شده برای چشمک مد نظر نمی باشند.

چنانچه درخواست مشابهی دارید سفارش خود را ثبت کنید

نظر ها (2)
  • erfansepehri
    لطفا در مورد نحوه دسترسي به متن كامل مقاله راهنمايي بفرماييد.
  • admin
    فرم سفارش رو پر کنید
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!
آخرین بروز رسانی در جمعه, 18 اردیبهشت 1394 ساعت 21:21
 
logo-samandehi