آخرين ارسالهاي تالار

الگوریتم زنبور عسل مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط admin   
شنبه, 06 فروردین 1390 ساعت 20:54

الگوریتم زنبور شامل گروهی مبتنی بر الگوریتم جستجو است که اولین بار در سال 2005 توسعه یافت ؛ این الگوریتم شبیه سازی رفتار جستجوی غذای گروههای زنبور عسل است. در نسخه ابتدایی این الگوریتم، الگوریتم نوعی از جستجوی محلی انجام می دهد که با جستجوی کتره ای (Random) ترکیب شده و می تواند برای بهینه سازی ترکیبی {زمانی که بخواهیم چند متغیر را همزمان بهینه کنیم.}یا بهینه سازی تابعی به کار رود.

جستجوی غذا در طبیعت

یک کلونی زنبور عسل می تواند در مسافت زیادی و نیز در جهت های گوناگون پخش شود تا از منابع غذایی بهره برداری کند.
قطعات گلدار با مقادیر زیادی نکتار و گرده که با تلاشی کم قابل جمع آوری است،به وسیلهی تعداد زیادی زنبور بازدید می شود؛ به طوری که قطعاتی از زمین که گرده یا نکتار کمتری دارد، تعداد کمتری زنبور را جلب می کند.
پروسه ی جستجوی غذای یک کلونی به وسیله ی زنبورهای دیده بان آغاز می شود که برای جستجوی گلزار های امید بخش (دارای امید بالا برای وجود نکتار یا گرده) فرستاده می شوند.

 

زنبورهای دیده بان به صورت کتره ای(Random) از گلزاری به گلزار دیگر حرکت می کنند.

 


در طول فصل برداشت محصول (گل دهی)، کلونی با آماده نگه داشتن تعدادی از جمعیت کلونی به عنوان زنبور دیده بان به جستجوی خود ادامه می دهند. هنگامی که جستجوی تمام گلزار ها پایان یافت، هر زنبور دیده بان ، بالای گلزاری که اندوخته ی کیفی مطمئنی از نکتار و گرده دارد، رقص خاصی را اجرا می کند. 

این رقص که به نام "رقص چرخشی"(حرکتی مانند حرکت قرقره) شناخته می شود، اطلاعات مربوط به جهت تکه گلزار(نسبت به کندو)، فاصله تا گلزار و کیفیت گلزار را به زنبور های دیگر انتقال می دهد. این اطلاعات زنبور های اضافی و پیرو را به سوی گلزار می فرستد. 
بیشتر زنبور های پیرو به سوی گلزار هایی میروند که امید بخش تر هستند و امید بیشتری برای یافتن نکتار و گرده در آنها، وجود دارد.

 

 


وقتی همه ی زنبور ها به سمت ناحیه ای مشابه بروند، دوباره به صورت کتره ای (Random) و به علت محدوده ی رقصشان در پیرامون گلزار پراکنده می شوند تا به موجب این کار سرانجام نه یک گلزار ، بلکه بهترین گل های موجود درون آن تعیین موقعیت شوند.


الگوریتم

الگوریتم زنبور هر نقطه را در فضای پارامتری_ متشکل از پاسخ های ممکن_به عنوان منبع غذا تحت بررسی قرار می دهد."زنبور های دیده بان"_ کارگزاران شبیه سازی شده _به صورت کتره ای (Random) فضای پاسخ ها را ساده می کنند و به وسیله ی تابع شایستگی کیفیت موقعیت های بازدید شده را گزار ش می دهند. جواب های ساده شده رتبه بندی می شوند، و دیگر "زنبورها" نیروهای تازه ای هستند که فضای پاسخ ها را در پیرامون خود برای یافتن بالا ترین رتبه محل ها جستجو می کنند(که "گلزار" نامیده می شود) الگوریتم به صورت گزینشی دیگر گلزار ها را برای یافتن نقطه ی بیشینه ی تابع شایستگی جستجو می کند.

کاربرد ها

برخی کاربرد های الگوریتم زنبور در مهندسی:
آموزش شبکه عصبی برای الگو شناسی
زمان بندی کارها برای ماشین های تولیدی
دسته بندی اطلاعات
بهینه سازی طراحی اجزای مکانیکی
بهینه سازی چند گانه
میزان کردن کنترل کننده های منطق فازی برای ربات های ورزشکار

توضیات بیشتر در:

صفحه الگوریتم زنبور عسل در ویکیپدیای انگلیسی

نظر ها (5)
 • ناشناس
  ba salm
  maghli dar khosoe masiryabi ba estfade az algoritme bbe ya hamoun zanbor asl mikhastam
  lotfan komaka,m kouni
  kheli zaroriye
  manonam
 • شهاب الدین
  befarma
 • مسعود
  سلام.
  من یه چند صفحه ای کامل در مورد الگوریتم زنبور عسل میخواستم.
  ممکنه اگه دارید در اختیار من هم بذارید؟
  ممنون
 • نسرین
  سلام
  من مقاله ایی که شبیه سازی را کاملا توضیح داده باشد در زمینه الگوریتم زنبورعسل میخواستم .ممکنه در اختیارم بگذارید.تا بحال شبیه سازی را انجام نداده ام بنابراین به مقاله ایی نیاز دارم که شبیه سازی را کاملا توضیح داده باشد.
 • فاطیما
  با سلام واحترام ، ضمن سپاسگزاری از سایت شما من به پاپورپونت الگورتیم زنبور عسل احتیاج دارم لطفا در صورت امکان دسترسی این پاپورپونت با هر هزینه ای برای من میسر سازید من بصورت تئوری این الگوریتم می خواهم و هیچ برنامه عملیاتی نیاز به اجرایی شدن ندارم لطفا مرا راهنمایی فرمائید
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!
آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 08 فروردین 1390 ساعت 00:21
 
logo-samandehi