آخرين ارسالهاي تالار

خطا: mod_kunenalatest:كيوننا نسخه 1.7 (يا بالاتر) بر روي سيستم شما نصب نيست!
پیغام
  • Kunena is not installed or the installed Kunena version is not supported. The plug-in has now been disabled. Please install/upgrade Kunena to version 1.7 for the Kunena Discuss Plug-in to function properly.
کنترلی فازی در مدیریت خانه های هوشمند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط admin   
جمعه, 18 اردیبهشت 1394 ساعت 21:33

یک سیستم کنترلی دستگاه و یا مجموعه‌ای از دستگاه‌هاست که بمنظور مدیریت، نظارت، جهت‌دهی و یا تنظیم رفتارهای سایر دستگاه‌ها و سیستم‌های تابعه و یا وابسته به آنها در محیط بکار می‌روند. این سیستم کنترلی ترکیبی است از مجموعه‌ای از اجزاء مختلف(الکترونیکی، مکانیکی، گرمایی و... ) است که در کنار یکدیگر و با تعامل باهمدیگر با هدف نزدیک نگه‌داشتن حداکثری کارایی[1] واقعی سیستم به کارایی مطلوب آن در حالت استاندارد فعالیت می‌نمایند. در سال‌های اخیر سیستم‌های کنترلی در حوزه‌های مختلفی مورد توجه و استفاده قرار گرفته‌اند؛ اهم دلایل این مهم نیز را می‌توان مواردی چون ظهور فناوری‌های مدرن و جدید در عرصه‌ی سیستم‌های کنترلی(همچون فناوری سیستم‌های کامپیوتری و فناوری اطلاعات، شبکه های ارتباطی مدرن بی‌سیم، موبایل و ...) و همچنین افزایش انگیزه‌ی سازمان‌ها و انسان‌ها در جهت استفاده بهینه و حداکثری از منابع موجود و دستیابی به عملکردی با کارایی قابل قبول است. از طرف دیگر این موضوع سبب شده است که دامنه‌ی استفاده از سیستم‌های کنترلی به‌ گونه‌ای گسترش یابد که تقریبا در حال فراگیری در کاربردهای مختلف اغلب حوزه‌ها همچون ترافیک، سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی، خودروسازی، سیستم‌های ایمنی و... باشد.Neil  یک سیستم کنترلی را یک بستر ارتباطی/تعاملی میان اجزاء آن و با هدف شکل‌دهی یک پیکربندی از سیستم که دارای قابلیت انجام واکنش[2] موردانتظار در موقعیت‌های مختلف است می‌داند. در اینجا نکته‌ای که در ارتباط با این سیستم‌های کنترلی لازم است ذکر شود تاکید بر مسئله‌ی حداکثرسازی خودکار بودن عملکرد این سیستم‌های کنترلی است؛ خودکارسازی سبب حداقل شدن درگیری عوامل انسانی شده و ضمن داشتن مزیت‌هایی همچون حذف محدودیت‌های زمانی/مکانی و دست‌یافتن به کارایی بالاتر، سبب حداقل‌سازی خطاهای ناشی از عوامل انسانی خواهد گردید.[1]

 

 

 

در این تحقیق حوزه‌ای که در ارتباط سیستم‌های کنترلی مورد تمرکز قرار خواهد گرفت، استفاده از این سیستم‌های در حوزه‌ی کاربردهای خانگی و بصورت خاص بر روی سیستم‌ روشنایی[3] آنها خواهد بود.  این موضوع خود در راستای اهداف سطح بالاتر طراحی خانه‌های هوشمند[4] قرار می‌گیرد که درآنها سعی می‌شود بگونه‌ای هوشمندانه از  منابع در دسترس استفاده شده و هدررفت منابع مختلف حداقل شود. کنترلگرهای[5] روشنایی به پاسخگویی به نیازهای کنترلی تجهیزات الکترونیکی سعی دارند با تنظیم و کنترل روشنایی با توجه به زمان و موقعیت‌های مختلف ضمن آنکه بتوانند روشنایی مطلوب را تامین نمایند در نهایت بتواتند با بهینه سازی مصرف انرژی، هزینه‌ی کلی سیستم روشنایی را تا حد امکان حداقل سازند. سیستم‌های کنترلی روشنایی رویکردی مهم در کاهش مصرف انرژی و متعادل‌سازی نیازهای کاربران در ساعات اوج مصرف[6] بشمار می‌روند. به عبارتی می‌توان گفت سیستم‌های کنترلی روشنایی عملگرهای ساختمانی هستند که مجهز به ابزار مدیریت انرژی و روشنایی مورد استفاده در ساختمان هستند. این سیستم‌ها راهبردهای[7] کنترلی متفاوتی را بمنظور کاهش زمان روشنایی هدررفته در مکان‌های مختلف را بکار می‌گیرند و بصورت خودکار و با حداقل سازی دخالت عامل انسانی به تنظیم درجه‌ی روشنایی[8] مورد نیاز برای آن موقعیت می‌پردازند؛ و اینکار را با در نظر گرفتن عوامل و معیارهایی همچون میزان نور و روشنایی روز[9] ، تغییرات وابسته به زمان در تجهیزات روشنایی و میزان بار[10] جاری روشنایی تحمیل‌شده بر سیستم روشنایی انجام‌ می‌دهند.

سفارش مرتبط خود را ثبت کنید


[1] Performance

[2] Response

[3] Lighting System

[4] Smart Homes

[5] Controllers

[6] Peak

[7] Strategies

[8] Level of  Lighting/Illumination

[9] Day Light

[10] Load

نظر ها (0)
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!
 
logo-samandehi