آخرين ارسالهاي تالار

خطا: mod_kunenalatest:كيوننا نسخه 1.7 (يا بالاتر) بر روي سيستم شما نصب نيست!
پیغام
  • Kunena is not installed or the installed Kunena version is not supported. The plug-in has now been disabled. Please install/upgrade Kunena to version 1.7 for the Kunena Discuss Plug-in to function properly.
تپ چنجر(TAP changer) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط admin   
سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 11:31

مقدمه

همانطور كه ميدانيم برق از شريانات مهم حياتي يك كشور محسوب ميشود . همانقدر كه وجود آب در يك منطقه باعث ايجاد آباداني ميشود . برق نيز به همان مقدار موجب حيات و آباداني ميگردد . امروزه برق به شكل يك صنعت در آمده است و اصولاً صنعت برق را ميتوان از صنايع مهم و استراتژيك يك كشور برشمرد . صنعت برق در كشور ما  در حدود 15 ميليون مشترك با مصرفي معادل 85 ميليارد كيلووات ساعت را تامین میکند . حال این مصرف کنندگان باید با اطمینان بتوانند ازاین شبکه مصرف روزانه خود را تامین کنند یقینا این مصرف کنندها در ساعاتی از روز مصرف خودرا افزایش ودر ساعاتی مصرف خودرا  کاهش خواهند داد این افزایش و کاهش بار باعث تغییر ولتاژ شبکه می شود از طرفی به علت طولانی بودن شبکه های انتقال وتوزیع گاهی اوقات با افزایش ولتاژ وگاهی اوقات با کاهش ولتاژ روبه رو میشویم که باید این افزایش و کاهش ولتاژ بر طرف شود تا مصرف کنندگان همواره ولتاژ ثابت ومطمئنی داشته باشند بنابرین باید ولتاژ شبکه کنترل شود

کنترل ولتاژدر شبکه

ولتاژ شین ها در پست نیروگاه و پست سویچینگ و پستهای انتهایی خطوط را باید در محدوده مجاز نگه داشت .ولتاژشبکه توزیع و نقاط مصرف را نیز در شرایط مختلف تغییربار بایستی در مقدار قابل قبول نگه داشت وظیفه سیستم کنترل ولتاژ این است که دربارهای مختلف ولتاژ را ثابت نگه داشته و توان راکتیو لازم را جبران نماید برخی ازاین تنظیمات ممکن است به کمک سیستم تحریک ژنراتور انجام شود ولی مسلم است که این تنظیم قادر نخواهد بود ولتلژ را در نقاط مختلف شبکه در حدمطلوب تنظیم نماید بنابراین تغییر ولتاژدر نقاط دیگر سیستم می تواند به کمک تغییر نسبت تبدیل در ترانس فورماتورهای قدرت و یا استفاده از وسایل دیگر تنظیم ولتاژ (مانند راکتور یا خازن) انجام پذیرد میزان افت ولتاژ در سیستم تابعی از بار می باشد در نتیجه با تغییر بار  در سیستم افت ولتاژهای متفاوتی خواهیم داشت که بایستی به نحو مقتضی جبران شوند تپ چنجر یکی ازابزارهای سیستم کنترل ولتاژ است .

 

 

 

تپ چنجر(TAP changer)

دربارهای مختلف افت ولتاژدرترانسفورماتورها و خطوط تغیییرمی کند و سبب تغییر ولتاژ شبکه می شود . میدانیم با تغییر تعداد دور در ترانسفورماتورها میتوان ولتاژ خروجی را تنظیم نمود. کنترل ولتاژدر شبکه های توزیع وانتقال عمدتا توسط تپ چنجر انجام می شود. اساس کار تپ چنجر بر تغییر نسبت تبدیل ترانس استواراست .بدین ترتیب که با انشعاباتی که در سیم پیچ فشار قوی تعبیه میگردد تعداد دور سیم پیچ راتغییر داده وسبب تغییر ولتاژ خروجی ترانس میگردند. یعنی طبق فورمول    V1/V2=N1/N2 هرچه تعداد حلقه سیم پیچ دراولیه کمتر گردد در ثانویه ولتاز بیشتری داریم .

تپ چنجرها بطورگسترده ای  برای کنترل ولتاژدرسطوح مختلف به کارگرفته میشوندمعمولا کنترل ولتاژ در محدوده 15%± مقدوراست ولتاژ هر پله تب چنجر عموما بین 1  تا 2.5 درصد تغییرمیکند انتخاب مقدارکم برای پله ها سبب افزایش تعداد تپ ها میگردد وانتخاب مقدار بالا برای هر پله باعث عدم امکان تنظیم دقیق ولتاژ مورد نظر میگردد .

 

تپ چنجرها عموما به دو دسته  on load   و on load   تقسیم میشوند .

 

سفارش شبیه سازی و گزارش کامل

نظر ها (0)
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!
آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 11:43
 
logo-samandehi