پایداری گذرا و دینامیکی در سیستمهای قدرت

بهبود پایداری گذرا و دینامیکی در سیستمهای قدرت چند ماشینه از طریق تحریک اجباری نیروگاه به روش کنترل ترکیبی

در حال حاضر به منظور حاشیه پایداری گذرا و جلوگیری از خاموشی سراسری، محدودیت انتقال قدرت بین شمال و جنوب در شبکه سراسری کشور از طریق مرکز دیسپاچینگ اعمال می گردد.

به منظور پایداری در سیستم قدرت در مقابل اغتشاشات بزرگ، بجای توسعه فیزیکی پرهزینه مانند کشیدن خطوط جدید و ترمز مقاومتی و غیره . . . از سیستمهای کنترلی ارزان قیمت مانند استفاده از تحریک اجباری Force Excitation در بعضی از نیروگاهها، که بستگی به توپولوژی شبکه و ظرفیت و نوع نیروگاه و سیستم تحریک دارد ضروری است.

در این مقاله به طراحی یک پایدارساز ترکیبی پیشرفته به عنوان سازنده سیگنال کمکی تحریک اجباری که از ترکیب کنترل کننده غیر خطی فیدبک خطی ساز و کنترل کننده ساختار متغیر هوشمند ساخته شده است جهت بهبودی پایداری گذرا و دینامیکی پرداخته. آنگاه شبیه سازی رفتار سیستم قدرت برای یک شبکه نمونه در مقابل یک اغتشاشات بزرگ (اتصال کوتاه سه فاز) با حضور این پایدار ساز را به نمایش میگذاریم.خواهیم دید این پایدارساز گذرای پیشرفته از توانایی بسیار بالایی برخودار است و دیگر عوارض جانبی ناشی از تحریک اجباری معمولی را ندارد.

اکثر روشهای طراحی کنترل کننده ها با این فرض است که مدل نسبتاً دقیقی از سیستم در دسترس داشته باشند، این مدل ها عموماً پس از خطی کردن معادلات غیرخطی حول نقطه کار بدست می آید. طراحی پایدارسازهای معمولی براساس بدترین نقطه کار جهت افزایش گشتاور میراکننده انجام می گیرد. بدیهی است اگر تغییری در پارامترهای مدل رخ دهد نتایج استنتاج شده لزوماً صحت نخواهدداشت. شاید کنترل تطبیقی یک انتخاب جهت تعقیب نقطه کار برای یک عملکرد رضایت بخش باشد، لکن انتخاب روش مناسب جهت شناسایی با توجه به تعداد پارامترها بصورت بلادرنگ و نرخ عملگرایی کند مشکلاتی دارد که عملاً از حد شبیه سازی تجاوز نکرده است.

 

 

 

یک روش عملی در طراحی پایدارسازهای سیستم قدرت اینست که باید عدم قطعیت ساختاری (تغییر پارامترها) و غیرساختاری (تغییر مدل سیستم) را در نظر بگیریم. در این مقاله می خواهیم به کمک کنترل ترکیبی، غیرخطی فیدبک خطی ساز و ساختار متغییر هوشمند، پایدارسازی برای سیستم قدرت چند ماشینه مطابق طرح واره شکل 1 طراحی کنیم. که با نصب آن روی هر نیروگاه بتواند پایداری گذرا و دینامیکی سیستم قدرت را در رنج وسیعی از عدم قطعیت ساختاری و غیرساختاری تضمین کند.

دریافت کامل مقاله

مطالب مشابه

قدرت متلب

هسته متلب برای سرعت و کارایی بالا به زبان سی نوشته

عمليات ابتدايي در متلب

تعريف كردن آرايه ها و عمليات جبري روي آنها چهار نو

ذخيره كردن و بازيابي داده ها

در صورتي كه بخواهيد كليه متغيرهاي موجود در محيط كا

شبكه هاي عصبي در Matlab

موضوع کتاب شبکه های عصبینام نویسنده مصطفی کیا

کتاب آموزش شبیه سازی و مدل ساز

  مشخصات: مولف: دکتر نیکوبین (استاد دانشکده مکان

تنظيم خروجيها روي صفحه نمايش ب

اگر مقدار يك متغير را بخواهيد بدانيد مي توانيد آن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید